RisiOS توزیع لینوکس مبتنی بر فدورا است که هرگز نام آن را نشنیده اید، اما قطعاً باید امتحان کنید

همچنین: لینوکس اوبونتو برای دسکتاپ خانگی تلاش می کند

RisiOS برای چه کسانی است؟

برنامه RisiTweaks.

فدورا لینوکس در حال حاضر یک سیستم عامل درخشان است که به همان اندازه کاربرپسند و قابل اعتماد است. در واقع، برای طولانی ترین زمان، هرگز فدورا را به کسی که تجربه قابل توجهی با لینوکس نداشت توصیه نمی کردم. در طول چند سال گذشته، این به طور چشمگیری تغییر کرده است، تا جایی که من به همان اندازه که اوبونتو را توصیه می کنم، فدورا را توصیه می کنم.

صحبت از تغییرات…

RisiTweaks چیست؟

در اولین استفاده از RisiOS، با مشکل عجیبی مواجه شدم. خارج از جعبه، مرورگر وب پیش‌فرض (Chromium Freeworld) از راه‌اندازی خودداری کرد. تا زمانی که سیستم عامل را ارتقاء دادم (که نیاز به راه اندازی مجدد دارد) مرورگر وب باز شد. با این حال، هنگامی که ارتقاء کامل شد، همه چیز دقیقاً همانطور که انتظار می رفت کار کرد.

این نیست.

افزودن برنامه های وب به دسکتاپ با risiOS ساده است.

تصویر: جک والن

آن اخطار لعنتی

برنامه استقبال از RisiOS.

اگر با گنوم آشنایی دارید، احتمالاً ابزار گنوم توییکز را می شناسید، جایی که می توانید ظاهر و احساس دسکتاپ خود را پیکربندی کنید. ابزار RisiTweaks با افزودن گزینه‌های بیشتر برای قالب‌بندی، مدیریت برنامه‌های افزودنی، گزینه‌های طرح‌بندی بیشتر، نصب آسان مرورگر (برای Brave، Chrome، Edge، Opera، و Vivaldi) و کنترل پنجره‌ای گرانول، این کار را چند قدم جلوتر می‌برد.

اگر بخواهم بهترین پایگاه کاربری را برای RisiOS دسته بندی کنم، می‌توانم بگویم این کاربرانی هستند که می‌خواهند از طریق توزیعی که در اولین قدم‌هایشان دستشان را می‌گیرد، وارد سیستم عامل دسکتاپ لینوکس شوند، اما پس از آن به سرعت از مسیر خارج شوید تا بتوانند سریعتر از آنچه ممکن است با توزیع مبتنی بر اوبونتو پیشرفت کنند.

RisiTweaks سفارشی کردن دسکتاپ شما را آسان می کند.

تصویر: جک والن

برنامه های وب

همچنین: حتی لینوس توروالدز نیز گاهی اوقات با رایانه شخصی مشکل دارد

اما هر چند وقت یکبار، یک توسعه دهنده یا تیمی از توسعه دهندگان فدورا را به سطح دیگری از قابلیت استفاده می برند. چنین موردی است RisiOS، که یک توزیع لینوکس مبتنی بر سیاتل است که به اندازه کافی “اضافی” اضافه می کند تا این توزیع را به نوع خاصی تبدیل کند.

ابزار برنامه های وب RisiOS.

توزیع لینوکس RisiOS از ناکجاآباد بیرون آمد و به طور جدی من را تحت تأثیر قرار داد. اگر به دنبال یک سیستم عامل قوی هستید که بتواند دقیقاً همان چیزی باشد که می خواهید (بدون دردسر)، ممکن است همین باشد. ISO از RisiOS را دانلود کنید، آن را روی یک درایو USB رایت کرده و نصب کنید. یا بهتر است آن را به عنوان یک ماشین مجازی بچرخانید (با کمک VirtualBox) و قبل از اینکه آن را روی دسکتاپ یا لپ تاپ خود نصب کنید، لاستیک ها را به پا کنید.

برنامه استقبال از RisiOS برای کاربر جدید نفس تازه ای خواهد داشت.

تصویر: جک والن

یکی دیگر از موارد اضافه شده فوق العاده به RisiOS، برنامه های وب است. این ابزار برای بسیاری از توزیع‌های لینوکس در دسترس است و ایجاد برنامه‌های تحت وب را با سهولت بسیار آسان می‌کند. پس از ایجاد یک برنامه وب جدید، در نمای کلی برنامه ظاهر می شود، جایی که می توانید آن را مانند یک برنامه سنتی راه اندازی کنید.

اول از همه، RisiOS شامل چیزی است که هر توزیع لینوکس باید ارائه دهد. من در مورد صفحه خوش آمدگویی صحبت می کنم. البته، این فقط یک صفحه خوش‌آمدگویی قدیمی نیست. در عوض، توسعه‌دهندگان یک برنامه RisiWelcome ایجاد کرده‌اند تا کاربران جدید را در دست بگیرد و به آنها در مواردی مانند نصب کدک‌های رسانه، راه‌اندازی Flathub، نصب برنامه‌ها با نرم‌افزار GNOME، نصب برنامه‌های وب، سفارشی‌سازی دسکتاپ (با برنامه RisiTweaks — در مورد آن کمی بیشتر توضیح دهید)، راه اندازی صدا، بازی، گرافیک، بهره وری و تولید ویدیو، از کجا می توان کمک گرفت، و حتی چگونه می توانید به RisiOS کمک کنید.

در هر صورت، RisiOS شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد.


منبع: https://www.zdnet.com/article/risios-is-the-fedora-based-linux-distribution-youve-never-heard-of-but-should-definitely-try/#ftag=RSSbaffb68

اول از همه، RisiOS از دسکتاپ GNOME استفاده می کند، و در بیشتر موارد، بسیار وانیلی است. نمی‌توانید افزونه Dash To Dock را برای تغییر رابط کاربری پیش‌فرض دسک‌تاپ نصب شده پیدا کنید. در عوض، RisiOS کاملا استاندارد به نظر می رسد.

برنامه RisiWelcome در بین ابزارهای استاندارد نصب بسیار برجسته است. با استفاده از این ابزار، کاربران می توانند سیستم عامل دسکتاپ خود را دقیقاً همانطور که به آن نیاز دارند، بدون نیاز به جستجو در گوگل تنظیم کنند. توسعه دهندگان این برنامه را به خوبی ساخته اند.