Mastodon توییتر نیست اما با شکوه است

مهاجرت به پلتفرم های دیگر آغاز شده است – و در حالی که همکار من اد بات درست می گوید هیچ جایگزین مستقیمی برای توییتر وجود ندارد، حجم عظیم کاربرانی که به Mastodon نقل مکان کرده اند، پلتفرم شبکه اجتماعی منبع باز توزیع شده، که توسط یک توسعه دهنده نرم افزار 24 ساله آلمانی ایجاد شده است. یوجین روچکو حیرت انگیز است

پست ها (که قبلاً به آنها “toots” گفته می شد) می توانند “لایک” شوند، اما تمام این کار این است که به نویسنده می گوید که شما آن را دوست داشته اید. هیچ تایید عمومی از یک لایک در فید اصلی وجود ندارد. بنابراین اگر واقعاً چیزی را دوست دارید و می خواهید آن را تقویت کنید، از reblog/boost استفاده کنید و آن را اغلب انجام دهید.

جمعیت ماستادون فدیورس جمعیتی رو به رشد و سیال است که در چنین مدت کوتاهی دستخوش تغییرات زیادی می شود، بنابراین طبیعتاً این امر به همان اندازه که برای تازه واردانی که در حال تنظیم هستند، برای قدیمی های روی پلتفرم مخرب است. در نتیجه مهاجرت گسترده توییتر در میان برخی از جمعیت‌ها، مانند روزنامه‌نگاران و کسانی که می‌توانند نوشته‌های روی دیوار «سایت پرندگان» را که معمولاً توییتر نامیده می‌شود، ببینند.

مهمتر از همه، شما باید بفهمید که آیا می خواهید در چیزی کاملاً توزیع شده و تحت الحمایه (و محدودیت های بودجه ای) مدیران سرور فردی باشید و نه یک محیط متمرکز (و یکپارچه) با کارایی بالا با مجموعه ای از خط مشی های منسجم. اگرچه آیا این دیگر توئیتر را توصیف می کند؟). اما وحشی، سرگرم کننده و مطمئناً بسیار جذاب است و من قصد دارم زمان بیشتری را برای آن صرف کنم.

افراد نیز برخی را برای استفاده منحصر به فرد خود اجرا می کنند. البته، هر تعداد سرور مستقلی وجود دارد که گروه‌های کوچک‌تر اجرا می‌کنند، و همچنین سرورهایی که به Fediverse متصل نیستند، مانند ضد.اجتماعی، که به دلیل تفاوت در فلسفه مدیریت و احساسات و ایدئولوژی های کاربر به طور جداگانه وجود دارند. همانطور که انتظار می رود، این سرورها همچنین شامل دسته ای از موارد نامطلوب هستند که در هر شبکه اجتماعی پیدا می کنید، بنابراین غیر معمول نیست که لیست های بلوک سرور منتشر و در سراسر Fediverse به اشتراک گذاشته شود. مانند این یکی که اخیرا توسط خبری.اجتماعی.

این نیز وارد موضوع می شود کدام جامعه سرور شما باید به عنوان پایگاه خانه خود انتخاب کنید. شما می توانید در سرورهای مختلف اکانت داشته باشید و در صورت تمایل فالوورهای مستقل روی آنها داشته باشید. با این حال، اکثر مردم یک سرور را به عنوان انجمن اصلی خود انتخاب می کنند و در صورت نیاز افراد را در سرورهای دیگر دنبال می کنند.

منحصر به فرد Mastodon، Content Warning یا به اختصار “CW” است. اگر بخواهید یکی را به پست خود اضافه کنید، پیام کامل شما در یک نسخه پیش نمایش که فقط به فاش کردن موضوع محدود می شود، پنهان می شود. سپس کاربران می توانند برای نمایش کل پست شما کلیک کنند.

همچنین: کنار گذاشتن توییتر؟ چگونه با Mastodon شروع کنیم

بنابراین اگر یک حساب توییتر دارید، آیا باید به Mastodon مهاجرت کنید؟ من پاسخ آسانی برای آن ندارم زیرا جایگزینی برای توییتر نیست. این یک چیز کاملا متفاوت است. بزرگترین چالشی که کاربر نهایی باید بر آن غلبه کند، انتخاب سروری است که می‌خواهد در وهله اول روی آن زندگی کند، اما زمانی که این کار را انجام دهید، تجربه کاربری آنقدر متفاوت نیست که نتوانید پس از چند ساعت استفاده بر منحنی یادگیری غلبه کنید. .

در وب UX، که دارای طرح‌بندی ساده و طرح‌بندی چند ستونی «پیشرفته» است که شبیه TweetDeck است، می‌توانید با سایر کاربران تعامل کنید، نمایه کاربری خود را پیکربندی کنید، و لیست‌های دنباله‌رو را وارد و صادر کنید.

در حالی که بسیاری از سرورها به دلیل حرفه یا معیارهای دیگر منطقه ای یا محدود به اعضا هستند، برخی از جوامع سرور به موضوعاتی مانند infosec، نرم افزار منبع باز، LGBTQ+ یا حتی آشپزی اختصاص دارند و فیدهای محلی خود را برای بحث دارند. اگر تصمیم دارید حساب کاربری خود را منتقل کنید و مدیریت/آدرس خود را به سرور دیگری همراه با تمام فالوورهای خود و افرادی که در سراسر Mastadon Fediverse دنبال می کنید، منتقل کنید، این کار به سادگی وارد کردن و صادر کردن فایل در خود سرور از طریق رابط وب است.

مشتریان Mastodon و Web UX

بسیاری از قدیمی‌ها در سرورهای مختلف رشد سریع Mastodon را یک چیز خوب می‌دانند و با آغوش باز از تازه واردان استقبال کرده‌اند. در مقابل، دیگران مهاجرت‌های توییتری را تهدیدی برای فرهنگی می‌دانند که سال‌ها پرورش داده‌اند. این شامل تمایل بیشتر افراد به استفاده از CW برای بی‌ضررترین سوژه‌ها و نفرت از کسانی است که می‌خواهند خود را به‌عنوان تأیید شده توسط منابع خارجی معرفی کنند و دنبال‌کنندگان خود را با خود همراه کنند، و همچنین هرگونه کسب درآمد و تبلیغات بالقوه‌ای که ممکن است در آن شرکت داشته باشند. در توییتر.

آیا باید به ماستودون نقل مکان کنید؟

چه زمانی باید از CW استفاده کرد؟ این به پوستر، جامعه آنها و احساس کلی عضویت سرور بستگی دارد. روزنامه نگار سابق NYT آدام دیویدسون، ادمین journa.host نشان می دهد که تقریباً هر چیزی که توسط اعضای آنها ارسال می شود باید CW دریافت کند زیرا تقریباً هر چیزی که ماهیت گزارش شده باشد می تواند توهین آمیز یا آسیب زا باشد. من از آنها استفاده نمی کنم، بنابراین مسافت پیموده شده شما ممکن است متفاوت باشد.

نیز وجود دارد چندین مشتری Mastodon برای گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها، مانند کلاینت رسمی برای iOS و Android، و همچنین کلاینت‌های منبع باز شخص ثالث مانند Metatext که توسط متابولیست برای Open Collective (تا حد زیادی مورد علاقه من و فعال ترین توسعه یافته از این دسته) و همچنین مشتریان پولی. به خاطر داشته باشید که هیچ یک از اینها همه ویژگی‌های Web UX را ندارند و از مشتری به مشتری در UX و ویژگی‌هایی که کار می‌کنند متفاوت هستند.

خود ماستودونی ها

یک Content Warning یا CW در سرور Mastodon.

جیسون پرلو/ZDNET

برای کامل بودن ویژگی، وب UX برای هر سرور بهترین راه برای استفاده از Mastodon است، به خصوص اگر از رایانه رومیزی یا لپ تاپ استفاده می کنید. در زمان نوشتن این مقاله، پایگاه کد اصلی در انتظار ارتقاء به نسخه 4.0 بود که شامل ویژگی‌های جدیدی مانند ترجمه خودکار پست و کشف بهتر پست از طریق هشتگ و موارد دیگر است.

در هفته گذشته، سرورهای Mastodon شاهد اضافه شدن بیش از 640000 کاربر به شبکه بوده اند که با بیش از 130000 کاربر در یک روز، تعداد کاربران فعال را به بیش از 1.6 میلیون نفر رساند. در حالی که این تنها بخش کوچکی از 450 میلیون تخمینی توییتر است، رشد پایدار غیرقابل انکار است و هیچ نشانه ای وجود ندارد که به این زودی ها کند شود.

پس ماستودون چیست؟

ایجاد مجدد لیست افرادی که باید دنبال شوند بدیهی است دردناک است زیرا این مهاجرت هنوز در حال انجام است و ماه ها ادامه خواهد داشت – اگر نه بیشتر – اما ابزارهایی که اکنون برای انجام این کار ارائه شده اند در واقع به راحتی می توان با آنها مقابله کرد. فرآیند خودکار بعید است که ما هرگز آن را از Mastodon دریافت کنیم.

از آنجایی که به افرادی که در توییتر دنبال می‌کنید و نحوه نقشه‌برداری آن به ماستادون مربوط می‌شود، در حال حاضر وضعیتی روان است، اما ابزارهایی برای آسان‌تر کردن انتقال وجود دارد، مانند پرنده زدایی، که حساب توییتر شما را برای سایر حساب هایی که دنبال می کنید با استفاده از API جستجو می کند و آن را با حساب های مربوطه Mastodon مطابقت می دهد. سپس می توانید فایل های .CSV را دانلود کنید که به راحتی می توانید آن ها را به UX وارد کنید. همچنین برخی از سایت ها میزبان لیست های بزرگی از کاربران تایید شده اصلی توییتر با فالوورهای زیاد هستند، مانند فدرال شده است، که می توانید به صورت انبوه صادر و دنبال کنید و همچنین الف صفحه گسترده بزرگ روزنامه نگاران توسط تیم چمبرز نگهداری می شود، که می توانید آن را به عنوان CSV boskee.co.uk.

آیا هنوز به سرور Mastodon نقل مکان کرده اید؟ گفتگو برگشت (در @[email protected]) و به من اطلاع دهید.


منبع: https://www.zdnet.com/article/mastodon-isnt-twitter-but-its-glorious/#ftag=RSSbaffb68

برای شروع، هیچ “الگوریتمی” رویت پست را بر اساس محبوبیت کلی یا معیارهای دیگر تعیین شده توسط شبکه Fediverse یا یک اپراتور نمونه مشخص نمی کند. تقویت به واسطه «تقویت‌ها» وجود دارد، که نسبتاً مشابه بازتوییت هستند، با این تفاوت که نمی‌توان آن‌ها را با تفسیر «نقل کرد»، آن‌ها به سادگی بازنشر می‌شوند.

همچنین: علامت تیک آبی کوچولو؟ نه، آنچه وب به آن نیاز دارد استقلال است

تقریبا وجود دارد 4000 مورد از این نمونه های ماستودون متصل به Fediverse، برخی با 170000 کاربر، مانند نسخه اصلی ماستودون.اجتماعی سروری که در آن من زونا خود را گذاشته امو آنهایی که فقط چند هزار دارند. از جمله سرورهایی مانند journa.host، که خود را برای حساب های خانگی به طور خاص برای روزنامه نگاران تثبیت کرده است. به همین ترتیب، خبری.اجتماعی و MastodonMedia.XYZ همچنین برای متخصصان رسانه است.

فکر می کنم وقتی به تعطیلات می روم باید آماده باشم. خوشبختانه، آنها از نوشیدنی های الکلی در ریویرا مایا.

حتی اگر سرورهای Fediverse از طریق یک پروتکل ارتباطی آزادانه به هم متصل هستند، به عنوان یک شبکه واحد عمل می کند. بنابراین می‌توان سایر کاربران Mastodon را در Fediverse جستجو کرد و آنها را دنبال کرد، حتی اگر آنها در سرورهای مختلف زندگی کنند. بنابراین، برای مثال، من بسیاری از روزنامه نگاران را دنبال می کنم journa.host و newsie.sociaمن حتی اگر حساب من، @[email protected] روی سرور دیگری است با این حال، من می‌توانم فید «محلی» سرورم را بدون نیاز به فالو کردن همه آن افراد و همچنین فید «فدرال» همه افرادی که دنبال می‌کنم ببینم.

استفاده از آن چگونه است؟

jperlow-mastodon-social-mastodon

جیسون پرلو/ZDNET

هر بار که به تعطیلات می روم، صنعت فناوری به جوش می آید. در ماه آوریل، زمانی که من به باهاما رفتم، ایلان ماسک پیشنهاد خود را برای خرید توییتر اعلام کرد و طوفانی از گمانه زنی ها را درباره پایان زمان این پلتفرم به راه انداخت. به طور مشابه، من تنها چند روز پس از تصاحب ماسک در این ماه برای یک هفته استراحت به مکزیک رفتم و مطمئناً همه چیز به هم ریخت.

جنیفر-تاب-جنطوب-مستدن-اجتماعی-مستودون

تجربه کاربری در Mastodon شبیه به تجربه توییتر است به این معنا که یک فید اسکرول از پست‌های میکروبلاگ از حساب‌های فردی وجود دارد که شما آنها را دنبال می‌کنید، اما همچنین کاملاً متفاوت است.

بدانید که ارتقاء به 4.0 از 3.5.3 در اختیار هر اپراتور سرور است، بنابراین تجربه شما ممکن است متفاوت باشد — mastodon.social, برای مثال، نامزد انتشار نسخه 4.0 است زیرا خود روتکو آن را اجرا می کند، بنابراین ممکن است مدتی طول بکشد تا بتوانید تمام ویژگی های پیاده سازی شده در جامعه خود را دریافت کنید. برخی از جوامع دیگر به دلیل بارگذاری سرور خود ثبت نام مستقیم را نمی پذیرند یا در حال حاضر فقط دعوت هستند، مانند ماستودون.اجتماعی.

ما باید با این واقعیت شروع کنیم که Mastodon یک پلت فرم نرم افزار منبع باز است — هرکسی می تواند یک سرور را بایستد و اگر بخواهد یک انجمن را در یک محیط کاملاً ایزوله اداره کند، بسیار شبیه به اجرای یک ویکی یا یک صفحه گفتگوی اینترانت. فقط زمانی که آن را به فوریه، شبکه ای از خدمات مرتبط که شامل جوامع فردی Mastodon می شود، آیا بخشی از آن فدراسیون می شود.

همچنین: توهم شخصیت: آیا شما واقعاً در رسانه های اجتماعی وجود دارید؟