FCC ایالات متحده از اسپیس ایکس برای پرتاب 7500 ماهواره باند پهن نسل 2 استارلینک موافقت کرد

FCC بررسی برنامه SpaceX را برای استفاده به تعویق انداخت باند الکترونیکی فرکانس ها و چراغ های ردیابی این کمیسیون همچنین گفت که تعداد ماهواره‌های مجاز Gen2 Starlink را تا حدی به دلیل مسئله زباله‌های مداری و ایمنی فضا کاهش داده است.

starlink-satellite.jpg

شاتر استاک

7500 ماهواره جدید برای کار در ارتفاعات 525، 530 و 535 کیلومتری و شیب های 53، 43 و 33 درجه به ترتیب با استفاده از فرکانس های موجود در به– و راباند، FCC یادداشت می کند.

برای رسیدگی به نگرانی‌ها در مورد زباله‌های مداری و ایمنی فضا، ما این کمک مالی را فقط به 7500 ماهواره محدود می‌کنیم که در ارتفاعات خاصی کار می‌کنند و توجه داشته باشیم که SpaceX متعهد شده است که مجوزی را که قبلاً اعطا شده بود برای عملیات در باند V درخواست کند به طوری که این عملیات باند V را به جای اجرای یک سیستم جداگانه در باند V، در سیستم Starlink Gen2 خود گنجانده است.

FCC همچنین از اسپیس ایکس درخواست کرد که اقدامات کاهشی خود را برای جلوگیری از برخورد در فضا گزارش دهد، و همچنین به آن دستور داد تا با ناسا برای اطمینان از در دسترس بودن مستمر پنجره‌های پرتاب، و توقف استقرار ماهواره‌های جدید در صورتی که خرابی ماهواره‌ها از آستانه مشخصی فراتر رفت، همکاری کند.

468 ماهواره دیگر در شیب های رتروگراد در پوسته ها در ارتفاعات 604 کیلومتری و 614 کیلومتری – بالای ماهواره های Gen1 – مستقر خواهند شد.

در همین حال، آمازون در ماه اکتبر اعلام کرد در حال ساخت یک مرکز تولید ماهواره به مساحت 172000 فوت مربع در واشنگتن برای کویپر بود. این کشور قصد دارد 3236 ماهواره در مدار پایین زمین پرتاب کند و امیدوار است تا سه ماهه چهارم سال 2022 این کار را انجام دهد. با این حال، اکنون می گوید که این کار را انجام خواهد داد. پرتاب دو نمونه اولیه ماهواره در اوایل سال 2023. اولین ماهواره تولیدی کویپر بعداً با موشک Atlas V اتحاد پرتاب یونایتد پرتاب خواهد شد. پس از آن از موشک ولکان ULA در کنار آن استفاده خواهد کرد موشک های سنگین جدیدتر از Arianespace و شرکت راکت Blue Origin جف بزوس.

اسپیس ایکس برنامه Gen2 Starlink خود را در می 2020 با درخواست برای راه اندازی 30000 ماهواره در ارتفاعات بین 328 تا 614 کیلومتری زمین ثبت کرد.

در ماه آگوست، دیش و ویاسات شکایت خود را علیه FCC به دلیل تصمیم آوریل 2021 برای اجازه دادن به اسپیس ایکس برای پرواز 2824 ماهواره Starlink در برد 540 تا 570 کیلومتر به جای برنامه ریزی اولیه 1110-1325 کیلومتر شکست دادند. مانند Ars Technica در آن زمان گزارش داد، دادگاه استیناف ایالات متحده برای منطقه کلمبیا اعتراضات آنها را رد کرد و تصمیم FCC را تایید کرد.

FCC در ماه آگوست پیشنهاد 885 میلیون دلاری Starlink برای صندوق های پهنای باند روستایی را رد کرد و کمیسیونر آن را یک فناوری نوپا نامید و نگرانی هایی را در مورد کاهش سرعت دانلود آن ایجاد کرد.


منبع: https://www.zdnet.com/home-and-office/networking/us-fcc-clears-spacex-to-launch-7500-gen2-starlink-broadband-satellites/#ftag=RSSbaffb68

با این حال، FCC فقط “تا حدی” اعطا شد SpaceX حق پرتاب ماهواره‌های مدار غیرزمینی Gen2 (NGSO): SpaceX برای پرتاب 29988 ماهواره Gen2 درخواست داده بود. طبق گزارش FCC، SpaceX تا اکتبر 2022 بیش از 3500 ماهواره نسل 1 Starlink را به فضا پرتاب کرده است.

برنامه SpaceX مخالفت های زیادی را از طرف سهامداران فضایی از جمله SES Americom و O3b، Viasat، ناسا و بنیاد ملی علوم و کویپر آمازون به دنبال داشت. FCC برخی از آنها را در قالب شرایطی در SpaceX پذیرفت، اما درخواست شرکت Dish Network Corporation مبنی بر “رد یا رد” درخواست را رد کرد.

FCC در تصمیم خود خاطرنشان می کند: «این بدان معناست که اقدام امروز ما تعداد کل ماهواره هایی را که اسپیس ایکس مجاز به استقرار آن است افزایش نمی دهد، و در واقع کمی آن را کاهش می دهد، در مقایسه با تعداد کل ماهواره هایی که اسپیس ایکس در غیر این صورت به طور بالقوه مستقر می کرد.»

برنامه فعلی اسپیس ایکس این است که 29988 ماهواره نسل 2 را در ارتفاعات بین 340 کیلومتر تا 614 کیلومتر راه اندازی کند که حدود دو سوم یا 19440 ماهواره در ارتفاعات از 340 کیلومتر تا 360 کیلومتر – زیر ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) مستقر شده اند. حدود یک سوم یا 10080 ماهواره جدید استارلینک در ارتفاعات 525 کیلومتری تا 535 کیلومتری – بالای ایستگاه فضایی بین‌المللی و زیر صورت فلکی استارلینک Gen1 SpaceX مستقر خواهند شد.

کمیسیون ارتباطات فدرال ایالات متحده (FCC) به اسپیس ایکس ایلان ماسک اجازه ساخت و پرتاب ۷۵۰۰ ماهواره از نسل دوم استارلینک (Gen2) خود را داده است.