نحوه انتخاب توزیع مناسب دسکتاپ لینوکس

سیستم عامل لینوکس یک پلتفرم قدرتمند، منعطف، ایمن و قابل اعتماد است که می تواند تقریباً هر هدفی را که نیاز دارید انجام دهد. از سرور گرفته تا دسکتاپ، اینترنت اشیا گرفته تا کانتینرها، سیستم‌های تعبیه‌شده و بسیاری موارد دیگر… لینوکس می‌تواند هر چیزی باشد که شما می‌خواهید باشد.

با این حال، در یک توزیع مبتنی بر Arch، این دستور به صورت زیر خواهد بود:

از کجا شروع می کنید؟ با انتخاب های زیاد، تقریباً غیرممکن است که بدانید جستجو را از کجا شروع کنید. به همین دلیل، من می‌خواستم بهترین توصیه‌های خود را در مورد انتخاب توزیع لینوکس ارائه دهم، بنابراین مجبور نیستید از اقیانوسی از گزینه‌ها عبور کنید تا بهترین انتخاب را برای خود داشته باشید.

با این حال، از شما می خواهم به موارد زیر نیز توجه کنید:

  • آیا دسکتاپ با ظاهری مدرن تر و مینیمال را ترجیح می دهید که به خوبی کار کند؟ اگر بله، همراه باشید دسکتاپ رایگان.
  • اگر سیستم‌عامل دسکتاپ زیباتری می‌خواهید که همچنان مانند آنچه شما به آن عادت کرده‌اید رفتار کند و از همان قابلیت استفاده و قابلیت اطمینان اوبونتو برخوردار باشد، با در انسانیت.
  • اگر توزیع دسکتاپ می‌خواهید که تمرکز بیشتری روی پایداری داشته باشد اما به‌اندازه سایر توزیع‌ها به‌روزرسانی‌ها را منتشر نمی‌کند، در نظر بگیرید دبیان (که به طور پیش فرض روی دسکتاپ گنوم است و از مدیر بسته apt استفاده می کند).
  • اگر به دنبال یک گردش کار کارآمدتر برای یک سیستم عامل دسکتاپ هستید، اما چیزی که هنوز سطح بالایی از کاربرپسندی را حفظ می کند، با Pop!_OS (که در حال حاضر بر پایه دسکتاپ گنوم است و از apt استفاده می کند) استفاده کنید. مدیر بسته).

کسانی که به تازگی اولین گام های خود را با یک سیستم عامل جدید برمی دارند، نیازی به دانستن سیستم های اولیه (مانند systemd)، لایه های امنیتی (مانند SELinux)، مدیران نمایشگر (مانند LightDM)، سرورهای صدا (مانند PipeWire) ندارند. ، یا بوت لودرها (مانند GUB).

هزاران توزیع برای انتخاب وجود دارد که همگی محیط های دسکتاپ مختلف، مدیران بسته ها و سطوح مختلف آب نبات چشم را ارائه می دهند. با این حال، برای کسانی که قبلاً با لینوکس آشنایی ندارند، انتخاب های زیادی می تواند مشکل ساز باشد.

من می خواهم در اینجا کلمات را خرد کنم. مهم ترین انتخابی که در سفر خود با لینوکس انجام می دهید این است که محیط دسکتاپ را انتخاب کنید. اگرچه به اندازه توزیع‌ها محیط دسکتاپ وجود ندارد، اما هنوز تعداد کمی از آنها وجود دارد، مانند GNOME، KDE Plasma، Pantheon، Budgie، Xfce، Cinnamon، Mate، Enlightenment، Deepin Desktop، LXDE، i3، LXQt، Sugar. ، و بسیاری دیگر. اما هر یک از این محیط های دسکتاپ انتخاب مناسبی برای یک کاربر جدید نیست.

برای کسانی که هرگز از لینوکس استفاده نکرده‌اند، واقعاً فقط تعداد کمی از محیط‌های دسکتاپ باید در نظر گرفته شوند که عبارتند از:

  • گنوم
  • پلاسما KDE
  • دارچین
  • رفیق
  • Xfce

در فدورا، این دستور به شکل زیر است:

بنابراین، بدون بحث بیشتر، بیایید با آن کار کنیم.

با توجه به آنچه گفته شد، چرا لینوکس با چنین مشکلی برای به دست آوردن بیش از سهم بازار تک رقمی روی دسکتاپ مواجه شده است؟

کاربران جدید به سادگی باید بدانند که چگونه انتخابی انجام دهند که به آنها کمک می کند تا سرعت سیستم عامل جدید را به راحتی بالا ببرند. آن‌ها می‌خواهند بدون نیاز به غواصی عمیق در چیزی، سازنده باشند.

sudo pacman -S فایرفاکس

در این مرحله، ما به توزیع‌های Ubuntu یا Fedora نگاه می‌کنیم که از دسکتاپ Cinnamon استفاده می‌کنند. انتخاب ما به دو توزیع مختلف محدود شده است:

sudo dnf فایرفاکس -y را نصب کنید

یکی از دلایل این امر انتخاب است. برای کاربرانی که قبلاً با لینوکس آشنا هستند، انتخاب یک نقطه فروش بزرگ است زیرا به این معنی است که گزینه‌های زیادی برای انتخاب وجود دارد (تقریباً در هر زمینه).

واقعا به همین اسونیه. با این حال، از بین تمام مدیران بسته موجود، من قاطعانه به کاربران جدید می‌گویم که از توزیعی استفاده کنند که از apt یا dnf استفاده می‌کند. مبتنی بر اوبونتو یا توزیع های مبتنی بر فدورا.

sudo apt-get نصب فایرفاکس -y

که از KDE Plasma، Cinnamon و Mate باقی می ماند. از این سه، KDE Plasma یکی از زیباترین دسک‌تاپ‌ها است، اما چند زنگ و سوت دیگر را ارائه می‌دهد که می‌توانند مانع از آن شوند.

اما قبل از انجام این کار، می‌خواهم بفهمید که من از کجا آمده‌ام. من قصد ندارم عمیقاً در پیچیدگی لینوکس غوطه ور شوم.

حقیقت این است که لینوکس گزینه هایی دارد که می تواند هر نیازی را برآورده کند (و از آن فراتر رود). چه بخواهید به چیزی آشنا بچسبید، چه چیزی کاملاً متفاوت را امتحان کنید، یا یک راه میانه شاد پیدا کنید، نمی توانید با سیستم عامل منبع باز اشتباه کنید.


منبع: https://www.zdnet.com/article/how-to-choose-the-right-linux-desktop-distribution/#ftag=RSSbaffb68

ممکن است حتی متوجه نباشید که سیستم عامل منبع باز چقدر رایج است. به معنای واقعی کلمه همه جا هست.

همچنین: این دو دسکتاپ لینوکس ساده ترین گزینه ها برای کاربران جدید هستند

مدیران بسته فراوانند

همچنین: حتی لینوس توروالدز نیز گاهی اوقات با رایانه شخصی مشکل دارد

احتمالاً از خود می‌پرسید، “چرا در پستی که برای کاربران جدید طراحی شده است، در مورد خط فرمان صحبت می‌کنید؟” نکته خوبیه نکته این است که اکثر توزیع‌های لینوکس با یک رابط کاربری گرافیکی برای مدیران بسته خود عرضه می‌شوند. برای مثال، دسکتاپ‌های مبتنی بر گنوم دارای نرم‌افزار گنوم و KDE Plasma دارای Discover هستند. توزیع های مبتنی بر لینوکس Arch Pamac دارند. به همین دلیل، اکثر کاربران جدید نباید هیچ مشکلی در نصب برنامه ها داشته باشند. به جای اجرای دستورات، آنها به سادگی باید اپ استور را باز کنند، جستجو کنند و نصب کنند.

برای هر کاربری که به تازگی با لینوکس آشنا شده است، در توصیه کردن هر یک از این توزیع ها تردیدی ندارم.

صفحه نمایش کامپیوتر با کدنویسی لینوکس.

فاتوس بیتیقی/StackCommerce

اما یکی از زمینه هایی که دسکتاپ لینوکس هنوز در آن پیشرفت زیادی نکرده است، دسکتاپ است. این به این دلیل نیست که گزینه مناسبی نیست، همانطور که بسیار است. من چندین دهه است که از لینوکس به عنوان سیستم عامل دسکتاپ اصلی خود استفاده می کنم و هرگز مشکلی نداشته ام. به زیبایی اجرا می شود و ثبات و انعطاف پذیری را به من ارائه می دهد که هیچ سیستم عامل دیگری ارائه نمی دهد.

همچنین: نحوه نصب لینوکس اوبونتو (آسان است!)

همه چیز در مورد دسکتاپ است

در بیشتر موارد، مدیران بسته تمایل دارند تا حدودی مشابه باشند. به عنوان مثال، برای نصب یک نرم افزار در اوبونتو از خط فرمان، دستور ممکن است چیزی شبیه به این باشد:

اکنون به Cinnamon و Mate می پردازیم که من Cinnamon را به دو دلیل توصیه می کنم: این دسکتاپ پیش فرض برای Linux Mint است (اشاره، اشاره) و توسعه آن دسکتاپ همیشه بسیار فعال است.

از لیست بالا، من Xfce را توصیه نمی کنم، فقط به این دلیل که ممکن است برای یک کاربر معمولی کمی سخت باشد. اگرچه Xfce یک محیط دسکتاپ بسیار کاربرپسند است، گزینه های پیکربندی زیادی در دسترس است که می تواند به سرعت ترسناک شود. و اگرچه من از یک دسکتاپ مبتنی بر گنوم به عنوان برنامه خود استفاده می کنم (که از طریق Pop!_OS ارائه می شود)، دسکتاپ گنوم را برای کسانی که هرگز از لینوکس استفاده نکرده اند توصیه نمی کنم صرفاً به این دلیل که تفاوت قابل توجهی با آنچه آنها دارند دارد. عادت کرده اند