SSD در مقابل HDD: تفاوت چیست و کدام را باید بخرید؟


SSD در مقابل HDD

Adobe Stock

ذخیره سازی داده ها همچنان نبرد بین هارد دیسک فعلی (درایو هارد دیسک) و SSD (درایو حالت جامد) است. اما در ابتدا، ممکن است به نظر برسد که SSDهای جدیدتر و سریع‌تر برای هر کار بسیار مناسب‌تر از HDD هستند و دیگر دلیلی برای در نظر گرفتن HDD وجود ندارد.

جمعه سیاه: معاملات اولیه ذخیره سازی درایوهای فلش، SSD و موارد دیگر

درست نیست.

در حالی که فروش امتیازات SDD بسیار آسان است، موارد زیادی وجود دارد که در آن هاردهای HDD حتی در یک محیط مدرن یک انتخاب عالی هستند.

همچنین، به یاد داشته باشید که هارد دیسک ها و SSD ها فقط برای ذخیره سازی در دسکتاپ و لپ تاپ ها استفاده نمی شوند. مکانی برای درایوهای ذخیره سازی در داخل سرورها، جعبه های ذخیره سازی خارجی و دستگاه های NAS وجود دارد.

و با انتخاب فضای ذخیره سازی مناسب برای کار مناسب، می توانید هم در هزینه صرفه جویی کنید و هم با افزایش زمان بین ارتقاء، طول عمر دستگاه را افزایش دهید.

SSD یک دستگاه ذخیره سازی است که در آن اطلاعات بر روی تراشه های حافظه فلش ذخیره می شود. این تراشه ها سرعت خواندن و نوشتن سریعی را ارائه می دهند و SSD ها را به یک رسانه ذخیره سازی سریع داده تبدیل می کنند.

هیچ قطعه متحرکی در یک SSD وجود ندارد، به این معنی که در هنگام استفاده بی صدا هستند و در معرض آسیب های ناشی از لرزش و ضربه نیستند.

همچنین: نحوه تشخیص سریع و آسان مادربرد

برخلاف SSD که داده ها روی تراشه های فلش مموری ذخیره می شوند، هارد دیسک ها اطلاعات خود را روی دیسک های چرخشی به نام پلاتر ذخیره می کنند. در حالی که به سرعت SSD نیست، HDD ها بسیار ارزان تر هستند و در اندازه های بسیار بزرگتر، حداکثر تا 22 ترابایت هستند.

با این حال، صفحات چرخان و سایر قطعات متحرک به این معنی است که هارد درایوها در برابر سایش و پارگی آسیب پذیر هستند و به اندازه SSD ها مقاوم نیستند.

مقایسه مشخصات SSD و HDD

SSD

HDD

حداکثر ظرفیت

4 ترابایت

22 ترابایت

هزینه معمولی هر گیگابایت

0.08 – 0.10 دلار

0.03 – 0.06 دلار

حداکثر سرعت خواندن/نوشتن

3000 – 7000 مگابایت بر ثانیه

250 مگابایت بر ثانیه

خروجی نویز

بی صدا

تیک تاک و چرخش سطح پایین

مصرف برق معمولی

2W

8 وات

عوامل شکل

2.5 اینچی، M.2

3.5 اینچ، 2.5 اینچ

طول عمر معمولی

5-10 سال

3-5 سال

ناهمواری

در برابر لرزش و ضربه نفوذ ناپذیر است

صفحات چرخان به این معنی است که داده ها در معرض خطر لرزش و ضربه هستند


شما باید یک SSD بخرید اگر …

SSD 2.5 اینچی همراه با SSD M.2

SSD 2.5 اینچی همراه با SSD M.2

Adobe Stock

1. شما سرعت می خواهید.

اگر به دنبال سرعت بوت سریع هستید یا می‌خواهید بازی‌ها یا برنامه‌ها را بدون زحمت بارگیری کنید، یک SSD حتی سریع‌ترین هارد دیسک را از آب خارج می‌کند. کندترین هارد SSD به راحتی ده برابر سریعتر از سریعترین هارد دیسک است، بنابراین نمی توان مقایسه کرد. اگر به سرعت نیاز دارید، به SSD نیاز دارید!

2. شما در حال مدیریت فایل های بزرگ هستید.

مدیریت فایل های بزرگ، مانند فایل های ویدئویی بزرگ، یک راه سریع و ساده برای از بین بردن هارد دیسک است. SSD ها به حرفه ای ها اجازه می دهند تا فایل های بزرگ را با سهولت بیشتری بارگیری و ذخیره کنند، سرعت گردش کار را افزایش می دهد و باعث می شود دسکتاپ یا لپ تاپ شما بسیار سریعتر به نظر برسد. SSD ها همچنین سرعت پشتیبان گیری را افزایش می دهند، به این معنی که زمان کمتری را برای محافظت از کار خود در برابر حذف احتمالی تصادفی صرف می کنید.

3. شما نیاز به قابلیت اطمینان ناهموار دارید.

به دلیل عدم وجود قطعات متحرک، SSD ها نسبت به HDD ها بسیار مقاوم تر و در برابر لرزش و ضربه مقاوم هستند. شما می توانید به معنای واقعی کلمه SSD ها را در کیف خود بیندازید بدون اینکه نگران آسیب دیدن آنها و از دست رفتن اطلاعات شما باشید. SSD ها هم برای لپ تاپ ها و هم برای رایانه های رومیزی و هم برای درایوهای ذخیره سازی خارجی که در هنگام بیرون رفتن با خود می برید، بهترین انتخاب هستند.

همچنین: چه کارت گرافیکی دارم؟ چگونه GPU و درایورهای خود را بررسی کنیم

شما باید یک هارد دیسک بخرید اگر …

در داخل هارد دیسک صفحات در حال چرخش وجود دارد که داده ها روی آنها ذخیره می شود

در داخل هارد دیسک صفحات در حال چرخش وجود دارد که داده ها روی آنها ذخیره می شود

Adobe Stock

1. به فضای ذخیره سازی زیادی نیاز دارید.

HDD های بزرگ در مقایسه با SSD ارزان هستند. حتی یک هارد دیسک عظیم 20 ترابایتی کمتر از 300 دلار برای شما هزینه خواهد داشت (این را با الف مقایسه کنید SSD 4 ترابایتی، که در زمان نگارش این مقاله، بیش از 300 دلار است) و این بدان معنی است که شما ظرفیت ذخیره سازی عظیمی را برای برنامه ها و بازی های بزرگ، فایل های ویدیویی عظیم و پشتیبان گیری دریافت می کنید. اگر در مورد فضای ذخیره سازی به دنبال بهترین قیمت هستید، باید به دنبال HDD باشید.

2. شما به دنبال پس انداز پول هستید.

برای دلارهای خود بهترین ضربه را می خواهید؟ برو سراغ HDD آ هارد 2 ترابایتی برای شما کمتر از 50 دلار هزینه خواهد داشت (در حال حاضر این نقطه شیرین برای قیمت در مقابل ظرفیت است)، و در حالی که قیمت SSD ها به سرعت در حال کاهش است، شما خوش شانس خواهید بود که با همان پول یک SSD نصف این ظرفیت را دریافت کنید. و در حالی که برای اکثر مردم، 2 ترابایت فضای ذخیره سازی کافی است، اگر اینطور نیست، می توانید درایوهای 2 ترابایتی دیگر یا حتی یک درایو 4 ترابایتی (که در زمان نگارش این مقاله حدود 70 دلار است) را نیز بگیرید.

3. از آن برای پشتیبان گیری استفاده می کنید.

هارد دیسک ها به دلیل ظرفیت بالا و هزینه کم به ازای هر گیگابایت در هنگام تهیه نسخه پشتیبان بهترین ها هستند. مگر اینکه پول گزینه ای نباشد، اگر به سریع ترین نسخه پشتیبان نیاز دارید، استفاده از SSD برای اهداف پشتیبان منطقی نیست. مهم نیست که از یک هارد دیسک در یک محفظه خارجی استفاده می کنید یا از چندین درایو در یک جعبه ذخیره سازی خارجی یا دستگاه NAS استفاده می کنید، HDD ها تمام فضای ذخیره سازی مورد نیاز را در اختیار شما قرار می دهند. و از آنجایی که دستگاه های پشتیبان به شدت مورد استفاده قرار نمی گیرند، HDD ها سطح بالایی از قابلیت اطمینان را ارائه می دهند.

سوالات متداول

کندترین SSD ده برابر سریع‌تر از سریع‌ترین هارد دیسک است، بنابراین در مورد عملکرد نمی‌توان این دو را با هم مقایسه کرد. اگر سرعت می خواهید، به SSD نیاز دارید. حتی یک SSD اقتصادی مانند 1 ترابایت WD آبی یک ارتقاء عظیم نسبت به هارد دیسک است.

من برای هر دو می روم!

من سیستم عامل را برای سرعت بر روی یک SSD بارگذاری می‌کنم، و بازی‌ها را برای ظرفیت ذخیره‌سازی زیاد روی یک HDD بارگذاری می‌کنم. این بهترین های هر دو جهان را بدون شکستن بانک ارائه می دهد.

با این حال، برای رایانه‌های شخصی بازی، اگر مجبور بودم یکی را انتخاب کنم، یک HDD سریع (چیزی شبیه به درایو 4 ترابایتی WD Black)، زیرا اگر سقف بودجه برای آسمان نباشد، من پول بسیار زیادی برای یک SSD با ظرفیت بالا پرداخت خواهم کرد.

این یک سوال سخت است زیرا من درایوها در عرض چند روز از کار می افتند و دیگران برای بیش از یک دهه عمر می کنند، با این حال، به عنوان یک قاعده کلی خوب، باید 3 تا 5 سال از HDD و 5 تا 10 سال از SSD انتظار داشته باشید. .

این در نهایت به این بستگی دارد که سرعت را در اولویت قرار دهید یا فضای ذخیره سازی. با این حال، من متوجه شدم که اکثر مردم یا مقدار فضای مورد نیاز خود را بیش از حد تخمین می زنند یا در نهایت یک درایو بزرگ را با انواع زباله ها پر می کنند که می توان آنها را حذف کرد (یا در فضای ذخیره سازی قرار داد)، بنابراین می توانم بگویم که یک SSD 256 گیگابایتی فضای ذخیره سازی کافی خواهد بود. برای کاربر معمولی و در عین حال سرعت و عملکرد بسیار بهتری را ارائه می دهد.


منبع: https://www.zdnet.com/article/ssd-vs-hdd-whats-the-difference-and-which-should-you-buy/#ftag=RSSbaffb68