Google Fiber پهنای باند 100 گیگابیت بر ثانیه را در چالش چند گیگ برای ISP های رقیب معرفی می کند


google-fiber.jpg

تصویر: Shutterstock

ISP “شرط های دیگر” Alphabet، گوگل فیبر، برنامه هایی را برای تبدیل برند خود از یک سرویس “گیگابیت” به یک “مولتی گیگ” که در نهایت 100 گیگابیت بر ثانیه ارائه می کند، ترسیم کرده است.

Google Fiber که از سال 2012 در بخش‌هایی از ایالات متحده در دسترس است، مشتریان را با وعده سرعت یک گیگابیت جذب کرد که شرکت‌های آمریکایی مانند Comcast، Time Warner Cable و AT&T نمی‌توانستند با آن برابری کنند.

این امر مدیران فعلی را مجبور کرد در مناطقی که Google Fiber در دسترس بود سرعت خود را افزایش دهند، اما پوشش آن محدود بود و به مدت پنج سال راکد ماند تا ماه گذشته، زمانی که برنامه‌هایی برای گسترش به پنج ایالت دیگر فاش شد.

همچنین: نحوه جستجوی ما در وب در حال تغییر است، بنابراین جستجوی Google نیز در حال تغییر است

اکنون به نظر می‌رسد که Google Fiber آماده است تا رقابت را دوباره شعله‌ور کند. مدیر عامل ISP، دینی جین می‌گوید که می‌خواهد دسترسی مقرون به صرفه‌ای به سرعت‌های چند گیگ ارائه دهد و ادعا می‌کند که یکی از همکارانش اخیراً در کانزاس سیتی سرعت دانلود 20 گیگابیت در ثانیه را هنگام آزمایش این سرویس دریافت کرده است.

جین می‌نویسد: «از ما می‌پرسیدند، چه کسی به یک کنسرت نیاز دارد؟ در یک پست وبلاگی. “امروز این دیگر بحثی نیست. به نظر می‌رسد هر ارائه‌دهنده بزرگ در ایالات متحده اکنون یادداشت گیگابیتی را دریافت کرده است، و فقط از آنجا بالا می‌رود – برخی از ارائه‌دهندگان در حال حاضر محصولات 2، 5، 8، حتی 10 گیگ را ارائه می‌دهند.”

Google Fiber در حال حاضر یک سرویس متقارن 1 گیگابیت بر ثانیه را با قیمت 70 دلار در ماه ارائه می دهد و سال گذشته شروع به فروش سرویس دانلود/آپلود 2/1 گیگابیت بر ثانیه به قیمت 100 دلار در ماه، با 1 ترابایت فضای ابری کرد.

جین گفت: “در ماه های آینده، ما اعلامیه هایی برای گسترش چشمگیر سطوح چند گیگابیتی خود خواهیم داشت. اینها نقاط عطف حیاتی در سفر ما به اینترنت متقارن 100 گیگ خواهند بود.”

او ادامه داد: «ما از آنچه فکر می‌کنید به هم نزدیک‌تر هستیم. “این ماه، آزمایش خود را از آزمایشگاه خارج کردیم و وارد خانه کردیم، با اولین آزمایش کننده مورد اعتماد خود، نیک ساپوریتو، رئیس استراتژی تجاری برای GFiber. به تست سرعت زیر از خانه نیک در کانزاس سیتی دقت کنید – بله. ، این 20.2 گیگ دانلود است که می بینید!”

اما حتی در ایالت‌هایی مانند آتلانتا، که Google Fiber سال‌ها در آن فعالیت می‌کند، در واقع برقراری اتصال Google Fiber می‌تواند دشوار باشد. ساختمان های جدید آن را دارند، اما بسیاری از ساختمان های قدیمی چنین ندارند. و همانطور که اد بات از ZDNet – مشتری سابق فیبر گوگل – پس از نقل مکان متوجه شد، Comcast’s Xfinity سرعت دانلود 1.2 گیگابیت بر ثانیه را در آپارتمان خود ارائه می دهد، اما با سرعت آپلود ناچیز و محدودیت داده ماهانه.

جین فاش نمی‌کند که Google Fiber چه قیمت‌هایی را برای سطوح مختلف در ارائه‌های چند گیگ خود دریافت می‌کند، اما خاطرنشان می‌کند که قیمت، ارزش و قابلیت اطمینان بخشی از سرویس «بسیار مدیریت‌شده» است که از ابتدا ارائه می‌شود. او همچنین پیشنهاد می‌کند که با سرعت‌های داخل خانه متمایز می‌شود، احتمالاً به شبکه وای‌فای 6 مش که سرویس 2 گیگابیت بر ثانیه شامل می‌شود اشاره دارد.

“نقاط فروش منحصر به فرد این خواهد بود که چگونه آن شبکه برای ارائه سرعت متقارن چند گیگ با قیمت قابل دسترس ساخته می شود – همه با تمرکز بر روی فعال کردن خدماتی که از این سرعت نه تنها در خانه بلکه در خانه نیز استفاده می کند.” او می نویسد.

فوریه امسال، US ISP Frontier به باشگاه چند گیگابیتی پیوست. همانطور که Steven Vaughan-Nichols از ZDNet اشاره کرد، سرویس 2 گیگ Frontier به طور قابل ملاحظه ای این سرعت را در کل شبکه خود ارائه می دهد، بر خلاف پیشنهادات چند گیگ از AT&T، گوگل فیبر، Verizon Fios، Xfinity، و فیبر زیپی.

جاه طلبی های Google Fiber نمی تواند متفاوت از سرویس پهن باند ماهواره ای SpaceX Starlink ایلان ماسک باشد که در اوایل سال 2021 راه اندازی شد و اکنون اتصالات کم تاخیر را در سراسر جهان ارائه می دهد. همانطور که Fierce Telecom اشاره می کند، Google Fiber در بازارهای شلوغ ایالات متحده ارائه می شود. در همین حال، استارلینک به مکان هایی می رسد که فاقد پهنای باند سریع هستند و به دلیل ازدحام شبکه و محبوبیت این سرویس، به طور قابل توجهی کندتر می شود.

سرویس ماهانه 100 دلاری Starlink در حال حاضر به طور متوسط ​​سرعت دانلود بیش از 100 مگابیت در ثانیه را در ایالات متحده ارائه نمی دهد، اما در مکان های بیشتری نسبت به ایالت های منتخب در ایالات متحده تأثیر دارد.


منبع: https://www.zdnet.com/article/google-fiber-touts-100gbps-broadband-in-multi-gig-challenge-to-rival-isps/#ftag=RSSbaffb68