APAC تقریباً یک سوم از 670 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خصوصی جهانی را به عهده گرفت

طبق گزارشی که روز دوشنبه توسط KPMG و HSBC منتشر شد، آسیا-اقیانوسیه با ثبت رکوردشکنی دیگر در سال 2021، 193 میلیارد دلار سرمایه گذاری خصوصی در 12119 تراکنش به ارمغان آورد. این رقم بیش از یک چهارم از رقم جهانی 670 میلیارد دلاری و 67 درصد افزایش نسبت به سال قبل را به خود اختصاص داده است.

تعداد تک شاخ ها در آسیا و اقیانوسیه در سال گذشته بیش از 25 درصد افزایش یافت و به 450 رسید، زمانی که این منطقه تقریبا یک سوم سرمایه گذاری های خصوصی جهانی را جذب کرد. به نظر می رسد سرمایه گذاران سرمایه گذاری خطرپذیر (VC) مشتاق شرکت هایی هستند که به دنبال بهبود فرآیندهای تولید سنتی و همچنین بخش های مختلف فناوری از جمله نیمه هادی ها و وسایل نقلیه انرژی جدید هستند.

دسته‌بندی‌های مرتبط با بلاک چین از توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) و امور مالی غیرمتمرکز، رایج‌ترین زیربخش‌های مرتبط بودند، که بیش از ۲۵ درصد از فهرست غول‌های نوظهور از این بخش‌ها بودند. املاک و مستغلات بلاک چین و سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز نیز جزو 20 زیربخش برتر بودند که این گزارش به تمرکز فعلی آسیا و اقیانوسیه بر دارایی‌های دیجیتال، متاورس و فناوری‌های وب 3.0 نسبت داد.

با این حال، منطقه شاهد سرمایه‌گذاری در بخش‌های عمودی جدید فراتر از کسب‌وکارهای اقتصادی جدید سنتی مانند فین‌تک و نرم‌افزار به‌عنوان سرویس (SaaS) بود. این گزارش به زیربخش‌های فناوری از جمله بلاک چین، شهر هوشمند، و همچنین پایداری و ESG (محیط‌زیست، اجتماعی و حکمرانی) اشاره می‌کند که در حال کسب شهرت هستند.

در سال آینده، روباتیک و اتوماسیون کارخانه‌ها را متحول خواهد کرد، جایی که فناوری‌های بلاک چین و ردیابی کارایی و شفافیت را تسهیل می‌کنند. و در حالی که شرکت‌های روبه‌روی مصرف‌کننده و فین‌تک‌ها همچنان بیشترین سهم سرمایه‌گذاری را جذب می‌کنند، با بلوغ بازارها، توجه سرمایه‌گذاران به سمت استارت‌آپ‌های B2B ارزش‌افزا در بازارهایی مانند آموزش، مراقبت‌های بهداشتی و فناوری پاک معطوف می‌شود.

توسعه روزافزون آن برای اولین بار در موبایل، به پلتفرم‌های دیجیتال و سوپراپلیکیشن‌ها کمک می‌کند و مصرف خدمات مرتبط از جمله پرداخت‌های موبایلی، تجارت الکترونیک، بازی‌ها و فین‌تک را افزایش می‌دهد.

این ترکیب متنوع از بازارها یک ویژگی کلیدی برای توانایی منطقه برای جلب توجه سرمایه گذاران و زیرساخت های دیجیتال و اکوسیستم های آن بود.

این گزارش 6472 استارت آپ فناوری را با ارزش گذاری تا 500 میلیون دلار در 12 بازار از جمله چین، هند و استرالیا ارزیابی کرد. سنگاپور، کره جنوبی؛ هنگ کنگ و اندونزی KPMG و HSBC همچنین آنچه را که به عنوان 100 غول نوظهور برتر در منطقه می‌دانند، فهرست کرده‌اند که چین و هند را بر این گروه تسلط داشتند. حدود 33 درصد از شرکت‌های این فهرست چینی بودند، در حالی که 30 درصد از هند و 13 درصد از ژاپن بودند.

Egidio Zarrella، شریک مشتریان و نوآوری KPMG چین، گفت: در سراسر آسیا و اقیانوسیه، سرمایه‌گذاران VC به شرکت‌هایی که برای بهبود فرآیندهای تولید سنتی یا ارائه خدمات SaaS B2B (کسب و کار به تجارت) کار می‌کنند، علاقه بیشتری نشان می‌دهند. همچنین علاقه فزاینده ای به تعداد بخش های مختلف متمرکز بر فناوری، از جمله وسایل نقلیه انرژی جدید، نیمه هادی ها و فناوری های مرتبط با سخت افزار وجود دارد.

این گزارش همچنین با اشاره به آسیا و اقیانوسیه به عنوان موتور محرک رشد، خاطرنشان کرد که پیش‌بینی می‌شود تا سال 2025 تعداد مشترکان تلفن همراه منطقه به 3 میلیارد نفر برسد و انتظار می‌رود جمعیت طبقه متوسط ​​تا سال 2030 به یک میلیارد نفر برسد.

و از آنجایی که منطقه برای رسیدگی به تغییرات آب و هوایی تلاش می‌کرد، فرصت‌هایی برای کسب‌وکارهایی وجود داشت که توانایی ردیابی و تجزیه و تحلیل انتشار کربن، پیاده‌سازی و بهره‌برداری از سیستم‌های انرژی تجدیدپذیر هوشمند، و استقرار ابزارهای مالی سبز را ارائه می‌کردند.

چندین مورد از بخش‌های کلیدی مانند فین‌تک، هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشین، تجارت الکترونیک، فناوری سلامت و زنجیره تامین بودند.

هونسون تو، رئیس KPMG آسیا-اقیانوسیه و KPMG چین، گفت: «با نگاهی به آینده، فشار جهانی به سمت بی‌طرفی کربن، محرک اصلی نوآوری خواهد بود، زیرا بخش‌های سنتی سبز می‌شوند و غول‌های نوظهور احتمالا نقش کلیدی در توسعه خواهند داشت. فن‌آوری‌هایی که می‌توانند انتشار کربن را کاهش دهند و نظارت مسئولانه‌تر بر محیط‌زیست را ارتقا دهند. آسیا میدان نبردی حیاتی در نبرد برای آینده‌ای پایدارتر خواهد بود.”

پوشش مرتبط


منبع: https://www.zdnet.com/article/apac-took-in-almost-a-third-of-global-670b-private-investments/#ftag=RSSbaffb68