6 نشانه که مجرمان سایبری گوشی شما را آلوده کرده اند و نحوه رفع آن


مگر اینکه شما از آن دسته از افراد کمیاب باشید که از استفاده از تلفن های همراه اجتناب می کنند، با یک بمب سایبری در جیب خود راه می روید.

بدافزار گوشی های هوشمند یک تهدید همیشه در حال رشد است. بیش از 5 میلیارد نفر در سراسر جهان از تلفن همراه استفاده می کنند. بیش از 90 درصد از این افراد به تلفن های هوشمند یا مجهز به اینترنت با میانگین 40 برنامه نصب شده روی هر تلفن متکی هستند.

تا پایان سال جاری، بیش از 200 میلیارد اپلیکیشن از فروشگاه های اپلیکیشن مجازی دانلود خواهد شد. خطر در آن نهفته است.

فروشگاه‌های نرم‌افزار رسمی تحت کنترل اپل و گوگل در حذف برنامه‌های ناامن هوشیار هستند. اما بسیاری از کاربران تلفن همراه به مخازن بارگیری سرکش و شخص ثالث که با بدافزارهای عفونی پر شده اند، متکی هستند.

این تهدید به فروشگاه های اپلیکیشن ختم نمی شود. مجرمان سایبری جعبه ابزاری پر از روش هایی دارند که بدافزارهای مخرب تلفن همراه را روی تلفن شما وارد می کنند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که از وب سایت اشتباهی بازدید کنید، روی پیوند تعبیه شده در یک ایمیل یا پیام متنی کلیک کنید یا یک سند پیوست را باز کنید تا تله سایبری فعال شود.

خطرات را بشناسید

بدافزار موبایل یک نگرانی رو به رشد امنیت سایبری است. این می تواند منجر به سرقت و فروش بعدی داده های خصوصی شما شود.

در حال حاضر ابزارهای تبلیغاتی مزاحم عامل 42 درصد بدافزارهای جدید موبایل در سراسر جهان هستند. تهدیدات بدافزار بانکی، به ویژه در دستگاه های اندرویدی، 80 درصد افزایش یافته است.

بر اساس آخرین گزارش‌های مربوط به امنیت سازمانی، داشتن اکثر برنامه‌های آنتی‌ویروس رایگان یا حتی پولی بر روی تلفن‌های شما کمک چندانی به شناسایی یا جلوگیری از حملات سایبری پیچیده نمی‌کند. تقریبا نیمی از آنتی ویروس های رایگان اندروید به طور موثر بدافزار را شناسایی نمی کنند.

امنیت آیفون نیز غیر قابل نفوذ نیست. اگرچه بدافزار اندرویدی بسیار بیشتر از آلودگی های iOS شایع است، مجرمان سایبری دسترسی بهتری به آیفون ها دارند. هر دو پلتفرم در معرض بدافزارهایی هستند که از طریق پیام‌های متنی و سایر تبادل فایل‌های مشترک، درهای پشتی گوشی را باز می‌کنند.

مجرمان سایبری اطلاعات شما را می خواهند. بسیاری از بدافزارهای تلفن همراه به گونه‌ای طراحی شده‌اند که به داده‌های دیجیتال شما نگاه کنند تا نام‌های کاربری و رمزهای عبور مختلف شما را بدزدند. که آنها را وارد حساب های بانکی شما می کند.

اما سارقان سایبری به همین جا ختم نمی شوند. آنها همچنین دارای نرم افزار تهاجمی هستند که به آنها امکان می دهد صدا و تصویر شما را زیر نظر داشته باشند و مکان شما را ردیابی کنند.

چه باید کرد

با حذف برخی از نقاط ضعف در نحوه استفاده از گوشی هوشمند خود شروع کنید. شما می خواهید سوء استفاده از شما را برای مجرمان سایبری دشوارتر کنید. یک نقطه شروع عالی، بررسی برنامه های نصب شده شما است.

گوشی های اندروید

به پنل تنظیمات بروید و بخش مجوزها را باز کنید. مکان دقیق آن بر اساس نسخه اندروید نصب شده و هر رابط کاربری (UI) که سازنده گوشی از آن استفاده می کند، متفاوت خواهد بود.

به طور کلی، می توانید به تنظیمات > برنامه ها > مشاهده همه برنامه ها بروید. سپس روی نام برنامه ضربه بزنید و لیست را به پایین اسکرول کنید تا روی Permissions ضربه بزنید.

هر برنامه را برای مجوزهای داده شده به طور پیش فرض بررسی کنید. همه را حذف کنید به جز مواردی که برنامه نیاز دارد. این سوال که چرا دسترسی به دوربین، میکروفون، اسناد و عکس ها لازم است؟ اینها روش هایی است که توسعه دهندگان برنامه داده های شما را برای کسب درآمد از نرم افزار جمع آوری می کنند.

مطمئن شوید که گزینه حذف مجوزها و آزاد کردن فضا برای برنامه های استفاده نشده را فعال کنید. حتی بهتر از آن، برای حذف برنامه‌هایی که استفاده نمی‌کنید، نام برنامه را به مدت طولانی فشار دهید.

آیفون ها

به Settings > Apple ID > Password & Security بروید

برای تنظیم گزینه های دلخواه خود، از طریق آیتم های منو کار کنید. به خصوص روی بخش Apps Using Apple ID تمرکز کنید. اینجاست که می‌توانید برنامه‌های شخص ثالث متصل به حساب‌هایتان را پیدا کنید، مانند برنامه‌های تناسب اندام یا ایمیل.

این فهرست را کوتاه نگه دارید. مطمئن شوید که برنامه هایی را که دیگر استفاده نمی کنید با لمس دکمه ویرایش و نماد قرمز “حذف” حذف کنید.

بدافزار دارید؟

با اولین نشانه رفتار عجیب گوشی خود مشکوک باشید. هر دو پلتفرم گوشی های هوشمند اندروید و اپل مجموعه ای از علائم مشترک را نشان می دهند که نشان می دهد بدافزار ممکن است در داخل دستگاه شما در حال بازی باشد.

اگر آخرین برنامه‌هایی را که نصب کرده‌اید و اسناد یا پیوندهای متنی را که باز کرده‌اید بشناسید، به شما کمک می‌کند. این دانش می تواند به شما در رفع مشکل احتمالی بدافزار کمک کند.

اگر گوشی شما یک یا چند مورد از این شش علامت را دارد، دلیل آن می‌تواند بدافزار باشد:

1. پیام های غیر معمول و پاپ آپ ها
پیام‌های نامناسب یا پاپ‌آپ‌های تبلیغاتی ناخواسته نشانه‌های بدافزار موبایل یا جاسوس‌افزار هستند.

2. عناوین موجود در کشوی برنامه یا کتابخانه خود را که نمی‌شناسید
عنوان را در اینترنت جستجو کنید. ممکن است نشان دهد که آیا برنامه ایمن است یا خیر. تمام عناوین برنامه های ناشناخته را حذف کنید.

3. عملکرد کند
این ممکن است به این معنی باشد که شما تقریباً از رم (حافظه دسترسی تصادفی) موجود خود استفاده کرده اید. برنامه های استفاده نشده را حذف کنید و گوشی خود را ریستارت کنید. اگر کندی باقی ماند، به بدافزار مشکوک شوید.

4. مصرف زیاد اینترنت و/یا افزایش مصرف باتری
هنگامی که بدافزار روی دستگاهی اجرا می شود، این دو علامت اغلب دست به دست هم می دهند. نحوه انجام بازنشانی سیستم برای پاک کردن حافظه و فضای ذخیره سازی خود و همچنین حذف بدافزار را در زیر ببینید.

5. نویز غیرمعمول یا ثابت در اتصالات تلفن شما
این نشانه ای است مبنی بر اینکه یک برنامه نظارتی مکالمات تلفنی شما را جاسوسی می کند.

6. پیام صوتی یا پیامک عجیب و غریب
دریافت پیام‌ها و تماس‌ها از طرف‌های ناشناس نشانه‌های کلیدی است که نشان می‌دهد دسترسی به تلفن شما به خطر افتاده است.

بدافزار را پاک کنید

تنظیم مجدد یا بازیابی گوشی هوشمند خود یکی از موثرترین راه حل ها برای حذف بدافزار مشکوک است. این کار را قبل از هدر دادن زمان و هزینه برای خرید و دانلود به اصطلاح راهکارهای امنیتی موبایل انجام دهید. مانند بسیاری از برنامه های صرفه جویی در باتری و پاک کردن حافظه، آنها نسبتاً بی فایده هستند.

پس از اتمام این مراحل، باید دوباره گوشی خود را راه اندازی کنید.

برای بازنشانی تلفن هوشمند اندرویدی خود مراحل زیر را دنبال کنید:

مطمئن شوید که از داده‌های شما در Google Drive یا یک راه‌حل مشابه پشتیبان‌گیری شده است (به زیر مراجعه کنید). تهیه نسخه پشتیبان در Google Drive الزامی نیست، اما راه آسانی است. شما باید حداقل از اطلاعات شخصی خود یک نسخه پشتیبان تهیه کنید. در غیر این صورت، نسخه‌ای از داده‌های شما که قبل از انجام بازنشانی در دستگاه وجود داشت، دیگر وجود نخواهد داشت.

  • تنظیمات را باز کرده و System را انتخاب کنید
  • گزینه های Reset را انتخاب کنید
  • پاک کردن همه داده ها (بازنشانی به تنظیمات کارخانه) را انتخاب کنید
  • Reset Phone را در پایین انتخاب کنید
  • وقتی از شما خواسته شد تأیید کنید که می‌خواهید بازنشانی به تنظیمات کارخانه انجام دهید، Erase Everything را انتخاب کنید.
  • برنامه های خود را دوباره از Google Play دانلود و نصب کنید

برای ریست کردن آیفون خود مراحل زیر را دنبال کنید:

با استفاده از راه حل دیگری که در زیر فهرست شده است، از اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. با این حال، مطمئن شوید که داده های ذخیره شده iCloud شما آلوده نشده باشند.

  • به Settings > General > Transfer or Reset iPhone بروید
  • برای پاک کردن همه برنامه‌ها و داده‌ها روی «Erase All Content and Settings» ضربه بزنید – دوباره مطمئن شوید که از اطلاعات خود در iCloud یا یک درایو محلی نسخه پشتیبان تهیه کرده‌اید!
  • آیفون خود را ریستارت کنید و دوباره آن را راه اندازی کنید
  • برنامه های خود را دوباره از اپ استور دانلود و نصب کنید

ما نمی توانیم به اندازه کافی برای تهیه نسخه پشتیبان از داده های شما تأکید کنیم.

شما به داده هایی که قبل از تنظیم مجدد در دستگاه شما وجود داشت دسترسی نخواهید داشت. بنابراین لطفاً درک کنید که تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات خود تنها محافظ شما در برابر از دست دادن آنها است.

مکان‌های پشتیبان جایگزینی که در بالا ذکر نشده‌اند عبارتند از OneDrive مایکروسافت یا سرویس ذخیره‌سازی ابری دیگری که استفاده می‌کنید، یک کارت XD در دستگاه، رایانه محلی شما یا رسانه‌های خارجی مانند درایو USB.


منبع: https://www.technewsworld.com/story/6-signs-cybercriminals-infected-your-phone-and-how-to-fix-it-176911.html?rss=1