هوش مصنوعی در سال 2024 تغییرات اساسی در روندهای امنیت سایبری ایجاد می کند

information technology professional usinging artifical intelligence to monitor a computer network

با تکامل مداوم هوش مصنوعی و محاسبات کوانتومی، سال 2024 برای پیشرفت های قابل توجهی آماده می شود زیرا سازمان ها به طور فزاینده ای با استفاده از این فناوری های پیشرفته نوآوری می کنند.

با این حال، این افزایش فناوری با افزایش تهدیدات سایبری پیچیده همراه است. یک نگرانی مهم سوء استفاده بازیگران مخرب از هوش مصنوعی مولد – یا ژن AI است. کسب‌وکارها اکنون با چالش‌های پیچیده بی‌شماری روبرو هستند: افزایش حملات باج‌افزار، افزایش جاسوسی سایبری تحت حمایت دولت، و وظیفه رو به رشد تامین امنیت اینترنت اشیا (IoT) که همیشه در حال گسترش است.

همزمان، استفاده نادرست از فناوری منجر به توسعه بدافزارهای پیشرفته‌تر برای نظارت غیرفعال، هدف قرار دادن سیستم‌ها، نرم‌افزارها و آسیب‌پذیری‌های خاص می‌شود.

علاوه بر این، ادغام هوش مصنوعی در حملات سایبری برای ساده‌سازی این عملیات، کاهش هزینه‌ها و منجر به کمپین‌های پیچیده‌تر فیشینگ و اطلاعات نادرست تنظیم شده است.

میهوکو ماتسوبارا، استراتژیست ارشد امنیت سایبری در خدمات فناوری اطلاعات و شرکت مشاوره NTT گفت: مجرمان سایبری و بازیگران دولتی در حال حاضر از هوش مصنوعی برای ایجاد کمپین‌های فیشینگ، نوشتن کدهای مخرب یا شناسایی سیستم‌های آسیب‌پذیر برای بهره‌برداری استفاده می‌کنند.

طرف مقابل هوش مصنوعی در دفاع سایبری

با این حال، هوش مصنوعی با افزایش قابلیت‌های تشخیص و تحلیل، بر استراتژی‌ها و فناوری‌های امنیت سایبری نیز تأثیر خواهد گذاشت. نتیجه، واکنش دفاعی به اطلاعات نادرست، فیشینگ، بدافزار و رفتارهای غیرعادی را بهبود می‌بخشد. همچنین راه را برای عملیات امنیتی خودکار و کارآمد و رسیدگی به چالش های نیروی کار هموار می کند.

متخصصان امنیت سایبری همچنین هوش مصنوعی مولد را در خودکارسازی وظایف، تجزیه و تحلیل داده‌ها و تحقیقات آسیب‌پذیری مفید یافته‌اند. به عنوان مثال، تحقیقات NTT Security Holdings متوجه شد که هوش مصنوعی مولد کارایی و دقت را برای شناسایی سریع سایت‌های فیشینگ به حداکثر می‌رساند.

نیکول کاریگنان، معاون هوش مصنوعی سایبری استراتژیک در Darktrace، اضافه کرد که ژنرال هوش مصنوعی در را برای ارائه ابزارهای تهاجمی به بازیگران تازه کار تهدید باز کرد. کارایی این ابزارها فقط به اندازه ابزارهایی است که آنها را هدایت می کنند.

در بلند مدت، او استفاده از هوش مصنوعی تهاجمی را در طول چرخه زندگی حمله پیش بینی می کند. این می تواند شامل استفاده از پردازش زبان طبیعی یا مدل های زبان بزرگ برای درک زبان نوشتاری و ایجاد ایمیل های فیشینگ نیزه ای در مقیاس باشد.

روش دیگر، می‌تواند شامل استفاده از طبقه‌بندی تصویر برای تسریع در استخراج اسناد حساس به محض اینکه یک محیط در معرض خطر قرار می‌گیرد و مهاجمان به دنبال مطالب ارزشمند می‌گردند، باشد.

کاریگنان به TechNewsWorld گفت: «هوش مصنوعی این امکان را برای ماشین‌ها فراهم می‌کند که حملات منحصربه‌فردی را در مقیاس اجرا کنند – همیشه روشن، به طور مداوم با سرعت ماشین تغییر شکل می‌دهند.

روندهای کلیدی به سمت یک چشم انداز امنیتی بهتر

هوش مصنوعی وعده می دهد که در سال 2024 بر رفتار مجرمانه سایبری و استراتژی های امنیت سایبری تأثیر بگذارد. کارشناسان سایبری NTT شاهد چهار روند کلیدی دیگر با تأثیرات گسترده بر چشم انداز امنیتی در سال جاری و پس از آن هستند.

به گفته دیوید بیابوت، مدیر ارشد امنیت اطلاعات NTT، حفظ اعتماد به نتایج انتخابات یک عامل مهم خواهد بود. توانایی اعتبارسنجی و ثبت نتایج به صورت دستی برای رسیدگی به مسائل مشکوک در ایالات متحده اهمیت فزاینده ای پیدا می کند.

او به TechNewsWorld گفت: «انتظار می‌رود این تغییر به سمت انعطاف‌پذیری و اعتبارسنجی نتایج در سال 2024 برجسته‌تر شود.


دومین پیش‌بینی برای امنیت سایبری بهتر، حول اجرای چارچوب Zero Trust است. چشم انداز امنیتی به طور فزاینده ای در حال تبدیل شدن به فضای ابری است و بر نیاز به روش های احراز هویت پیشرفته برای مقابله با تهدیدات نوظهور، مانند دور زدن MFA از طریق تکنیک هایی مانند حملات تزریق JSON Web Token (JWT) تاکید می کند.

در نتیجه، Zero Trust از یک روند داغ به چارچوبی تبدیل خواهد شد که در بسیاری از بخش‌های سازمان‌ها برای تقویت دفاع امنیتی پیاده‌سازی می‌شود.

تارو هاشیموتو، همکار بازدیدکننده و مدیر ارشد امنیت سایبری در NTT، به TechNewsWorld گفت: «Zero Trust دیگر یک کلمه کلیدی نیست، بلکه یک مفهوم اصلی است که سازمان‌ها برای بهبود اقدامات امنیت سایبری خود اجرا می‌کنند.

آمادگی کوانتومی برای سال 2024

سومین پیش‌بینی امنیت سایبری NTT برای سال 2024 بر روی تهدید کوانتومی در حال ظهور متمرکز است. بعید است در سال جدید شاهد پذیرش گسترده فناوری کوانتومی نوپای توسط هکرها و عوامل تهدید باشیم. با این حال، یک فوریت برای آماده شدن برای ورود آن وجود دارد.

اقدامات در حال انجام است، با صدور یادداشتی از سوی کاخ سفید به آژانس های فدرال دستور می دهد تا مقدمات را آغاز کنند و NIST نسخه های پیش نویس چندین الگوریتم بالقوه رمزنگاری پس کوانتومی (PQC) را منتشر کرد.

به گفته کازوهیرو گومی، رئیس و مدیر عامل NTT Research، با توجه به زمان زیادی که برای انتقال سیستم‌ها لازم است، در سال 2024، ما شاهد تمرکز مداوم بر روی آماده‌سازی سیستم‌ها و برنامه‌های کاربردی برای پذیرش محاسبات کوانتومی خواهیم بود.

او به TechNewsWorld گفت: «در حالی که زمان‌بندی تهدیدات ناشی از رایانه‌های کوانتومی مقیاس‌پذیر هنوز حدس و گمان است، نیاز به آمادگی برای این تهدید واقعی است.

چالش در مدیریت امنیت رمزگذاری برای کسانی است که به قابلیت‌های کوانتومی دسترسی ندارند. گومی افزود، همچنین، برنامه‌ریزی دفاعی در برابر کسانی که چنین قابلیت‌هایی را دارند، پس از شیوع بیشتر ضروری است.

رمزنگاری و رمزگذاری پیشرفته

در سال 2024، محققان سایبری انتظار دارند تا شاهد ادامه تحقیقات رمزنگاری و رمزگذاری برای کشف راه‌های جدید برای محافظت از داده‌ها، هم در حالت استراحت و هم در فضای ابری باشند. تکامل سیستم‌های رمزگذاری پیشرفته، مانند رمزگذاری مبتنی بر ویژگی (ABE)، چشم‌انداز جذابی را برای پذیرش در دنیای واقعی ارائه می‌کند.

با این حال، نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی به دلیل عدم وجود حریم خصوصی مطمئن در تعامل با مدل‌های هوش مصنوعی باقی می‌ماند. از آنجایی که این تعاملات ممکن است حاوی اطلاعات حساس تری نسبت به پرس و جوهای جستجوی مرسوم باشد، می توان تصور کرد که محققان در چشم انداز امکان تعامل خصوصی با چنین مدل هایی تحقیق کنند.


برنت واترز، مدیر آزمایشگاه رمزنگاری و امنیت اطلاعات (CIS) در NTT Research خاطرنشان کرد: یکی از زمینه‌های بالقوه مورد علاقه در سراسر جامعه تحقیقات رمزنگاری، گسترش جستجوهای خصوصی برای دربر گرفتن تعاملات خصوصی با سیستم‌های هوش مصنوعی است.

افزایش سریع و کاربرد مدل های زبان بزرگ مانند ChatGPT صنایع مختلف را متحول کرده است. با این حال، نگرانی های حفظ حریم خصوصی می تواند پتانسیل این فناوری ها را مهار کند. او به TechNewsWorld گفت: من تصور می کنم که جامعه تحقیقاتی امکان تعامل خصوصی با این نوع فناوری های هوش مصنوعی را بررسی خواهد کرد.

تاثیر هوش مصنوعی بر امنیت سایبری

هوش مصنوعی در حال حاضر می تواند تأثیر مثبتی فراتر از اتوماسیون ساده وظایف بر حوزه امنیت سایبری داشته باشد. Piyush Pandey، مدیر عامل شرکت امنیتی ERP Pathlock گفت: از اتوماسیون پاسخ هوشمند گرفته تا تجزیه و تحلیل رفتاری و اولویت‌بندی اصلاح آسیب‌پذیری‌ها، هوش مصنوعی در حال حاضر ارزش افزوده در زمینه امنیت سایبری دارد.

«از آنجایی که هوش مصنوعی وظایف بیشتری را در امنیت سایبری خودکار می کند، نقش متخصصان امنیت سایبری به جای تبدیل شدن به یک کالا، تکامل می یابد. او به TechNewsWorld گفت: متخصصان با استعداد امنیت سایبری با ذهنیت رشد، با ارائه بینش های عملی برای هدایت استقرار هوش مصنوعی در داخل، ارزش فزاینده ای خواهند داشت.

به گفته پاندی با اشاره به فیلم “اپنهایمر”، ظهور ژن هوش مصنوعی باعث ایجاد یک مسابقه تسلیحاتی در بین شرکت ها، دولت ها و مجرمان سایبری در مقیاسی می شود که کاملاً بی شباهت به عصر اتمی نیست.

او ادعاهای فزاینده برای نقش هوش مصنوعی در راه حل های امنیتی را به عنوان پیشگویی برای استفاده سریع از آن در امنیت ایمیل در سال آینده می داند.

او پیش‌بینی کرد: «شاید به همان سرعتی که راه‌حل‌های امنیت ابری سیستم‌های امنیت سایبری را در طول همه‌گیری متحول کردند» و پتانسیل یک تحول سریع در این زمینه را برجسته کرد.

منبع: https://www.technewsworld.com/story/ai-in-2024-ushers-in-new-cybersecurity-dynamics-178985.html?rss=1