نکات مهم مالیات بر ارزش افزوده حسابداری نیاز | تکس مپ

به عنوان مثال، اگر قصد دارید، برای سال 1402، در دوره اول ( بهار ۱۴۰۲​ ) اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده، ثبت کنید، باید در این قسمت، آن را مشخص نمایید. بر اساس مصوبه تأیید شده، نرخ مالیات بر ارزش افزوده برای سال ۱۴۰۱ همان ۹ درصد است. از این رو، مودیان گرامی می‌توانند از طریق سامانه my.tax.gov.ir اقدام به پرداخت قبوض در سامانه مالیات بر ارزش افزوده نمایند. در ادامه درباره این سامانه اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرارمی دهیم. بر اساس قانون، همه اشخاص چه حقیقی و چه حقوقی که کالا یا خدماتی را عرضه می‌کنند، باید در نظام ارزش افزوده سرمایه‌گذاری نمایند و ملزم به ثبت‌نام در سیستم مالیاتی کشور هستند.

جریمه عدم ارسال اظهارنامه ارزش افزوده

مالیات، جدا از درآمدزایی که برای کشور به ارمغان می آورد، وابستگی به منابع نفت را نیز کم می کند. مالیات در واقع، بهای خدمات دولت است که مردم آن را به دولت پرداخت می کنند. اگر صاحب کسب‌و کار هستید و یا علاقه‌مند به کسب اطلاعات در حوزه مالیات و امور مالی، سایت “حسابنو” به شما کمک می‌کند تا دانش خود را افزایش دهید یا نگرانی‌هایتان را به حداقل ممکن برسانید.

فقط تا روز پدر از تخفیف دوره صفرتاصد مالیات بهره مند شوید!

در صورتی که قسمت وضعیت مودی را بیابید، دریافت که آیا اظهارنامه مالیاتی شما پذیرفته شده است یا خیر. برای دریافت اطلاعات بیشتر باید روی گزینه «مشاهده سوابق ثبت نام» در پایان جدول کلیک کنید. برای مشاهده اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده لازم است در سامانه www. برای این کار لازم است پس از ورود به سامانه از پنل سمت راست گزینه «بررسی مودیان مالیات بر ارزش افزوده» را انتخاب کنید.

  • اموال غیر منقول اشخاص حقیقی یا حقوقی مشمول مالیات ، از پرداخت VATمعاف است.
  • سامانه مالیات بر ارزش افزوده www.e-vat.irبرای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص ثبت نام اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده 1402 در کانال تلگرام حقوق تجاری عضو شوید .
  • در جدول بعدی اظهارنامه مالیات ارزش افزوده که جدولی است شامل 3 ردیف در ارتباط با محاسبه مالیات ارزش افزوده و همینطور عوارض پرداختی کسر شده می‌باشد در ردیف اول اطلاعاتی مربوط به جمع کل مالیات گرداختی و جمع کل عوارض پرداخت ، مشخص است و با دقت به جدول قبلی جایگزین خواهد شد.

جان کلام مالیات بر ارزش افزوده یعنی مالیات کالای تولید شده به جای اینکه فقط از تولید کننده گرفته شود بین مصرف کنندگان سر شکن میشود و در واقع نظام مالیاتی کشور با این کار قصد حمایت از تولید کننده را داشته اما اینکه واقعا به این هدف رسیده یا خیر نیازمند تحقیقات و پژوهش های گسترده می باشد . اگر فعالیت کسب و کار شما، معاف از مالیات باشد، مالیات فعالیت هایی که مشمول مالیات نیستند، لحاظ نشده و تنها فعالیت هایی که مشمول مالیات هستند، مشمول دریافت مالیات بر ارزش افزوده خواهند بود. مالیات بر ارزش افزوده یک مسئله‌ی مهم در ذهن مصرف‌کنندگان بوده و هست. مالیات بر ارزش افزوده یعنی مالیات کالای تولید شده به جای اینکه فقط از تولیدکننده گرفته شود بین مصرف‌کنندگان تقسیم میشود و در واقع نظام مالیاتی کشور با این کار قصد حمایت از تولیدکننده را داشته اما اینکه واقعاً به این هدف رسیده یا خیر نیازمند تحقیقات و پژوهش‌های گسترده می‌باشد . لذا، در این صورت، مالیات پرداخت شده در زمان خرید، قابل استرداد نبوده و از مبلغ مالیات دریافتی فروش نیز قابل کسر نمی باشد.

به اعتقاد ما هر چقدر سطح اگاهی فعالان اقتصادی و مجریان خدمات حسابداری و مالیاتی افزایش پیدا کند، بی شک هم مدیران کشور دغدغه ای بابت توسعه بازار و کسب سود نخواهند داشت و هم حسابداران و کارشناسان خدمات مالیاتی در بازار پر رونق این خدمات رکوردهای درآمدی خوبی را رقم میزنند. به امید داشتن یک جامعه همیشه شاد همراه با رونق بازار کار و تجارت. البته واردات و صادرات یک سری کالاها معاف از ارزش افزوده است که در فصل سوم قانون دائم ارزش افزوده به آن اشاره شده است. در واقع همان مالیات بر فروش تولید خالص کالاهاست که پس از کسر هزینه استهلاک به سرمایه‌گذاری خالص، ارزش افزوده از نوع درآمد به آن تعلق می‌گیرد. برخی مشاغل و حرفه ها قبل از عقد قرارداد اقدام به صدور پیش فاکتور کرده و بعد از تایید قرارداد می بندند و محصول یا خدمات ارائه میشود .

آخرین مهلت ارسال اظهارنامه مالیات ارزش افزوده

نکات مهم مالیات بر ارزش افزوده حسابداری نیاز | تکس مپ