ناسا ارتباط خود را با سفینه فضایی Orion به مدت 47 دقیقه قطع کرد


art001e000269-2048x1536

بخشی از سمت دور ماه درست فراتر از فضاپیمای اوریون بزرگ به نظر می رسد.

تصویر: ناسا

ارتباط ارتباطی مرکز کنترل ماموریت ناسا با فضاپیمای Artemis I Orion در طول سفر خود به یک “مدار رتروگراد دور” به دور ماه دچار قطعی تقریباً یک ساعتی شد.

کنترل ماموریت در هوستون در ساعت 12:09 صبح به وقت CST داده‌های خود را از دست داده و از Orion به مدت 47 دقیقه در حالی که مهندسان در حال پیکربندی مجدد پیوند ارتباطی بین فضاپیما و شبکه فضایی عمیق بودند.

مهندسان اکنون در حال انجام یک تجزیه و تحلیل علت اصلی هستند تا بفهمند چرا سیگنال‌ها به‌طور غیرمنتظره‌ای با وجود اینکه این روش را چندین بار در هفته گذشته آزمایش کردند، شکست خوردند.

جیم فری، مدیر توسعه سیستم های اکتشافی ناسا، پس از بازیابی پیوند گفت: «به همین دلیل است که ما آزمایش می کنیم.

داده ها از بین نرفته اند زیرا در سیستم های پردازنده Orion ثبت شده است. افسر فرماندهی و مدیریت داده (C&DH) – دفتری که رابط های نمایشگر Orion را برای ماموریت های خدمه آتی Artemis II اداره می کند – داده های ثبت شده در طول قطع را به عنوان بخشی از تجزیه و تحلیل خود، از بین می برد.

“هیچ ضربه ای به اوریون وارد نشد و فضاپیما در پیکربندی سالم باقی می ماند.” ناسا در یک به روز رسانی گفت.

مدار رتروگراد دور (DRO) ذخایر سوخت اوریون را بهینه می‌کند و جایی است که فضاپیما برای چند هفته آینده پایدار می‌ماند. اجسام در DRO بین کشش گرانشی زمین و ماه متعادل هستند. بخش «پس‌رونده» به شکارچی اشاره دارد که در جهت مخالف مدار ماه به زمین حرکت می‌کند.

همچنین: آرتمیس چیست؟ هر آنچه که باید در مورد ماموریت ماه جدید ناسا بدانید

ناسا باید سوخت جبار را برای اصلاح و سوختن نیروی محرکه حفظ کند تا دوباره از کنار ماه عبور کند و زمانی که در حدود 8 دسامبر در اقیانوس آرام سقوط کند، به زمین بازگردد.

ناسا قصد دارد اوریون را در تاریخ 1 دسامبر از DRO خارج کند و پس از آن پرواز با نیروی ماه را در 5 دسامبر آغاز خواهد کرد.

ناسا: این فضاپیما به دورترین فاصله خود از ماه در جمعه، 25 نوامبر، درست قبل از انجام سوختگی بزرگ بعدی برای ورود به مدار خواهد رسید. در به روز رسانی روز چهارشنبه گفت.

وی توضیح داد: «سوختگی درج مدار رتروگراد دور، دومین مورد از یک جفت مانور مورد نیاز برای به حرکت درآوردن اوریون به مدار بسیار پایدار است که به حداقل مصرف سوخت در حین سفر به دور ماه نیاز دارد.

آزمایش جالب دیگری که ناسا همزمان با حرکت شکارچی به سمت DRO انجام می‌دهد، آزمایش «پرش پرنده» یا آزمایش تأثیری است که فرورفتن پیشران بر مسیر و جهت‌گیری جبار هنگام حرکت در فضا می‌گذارد. این آزمایش‌ها پس از هر بار سوختن در کنار ماه انجام می‌شود – هم خروجی و هم بازگشت. این به مهندسان اجازه می دهد تا داده ها را در زمانی که فضاپیمای فضایی حجم های مختلفی از پیشران مایع را حمل می کند، مقایسه کنند، که به دلیل تفاوت در گرانش، مدل سازی روی زمین دشوار است.

ناسا از پیشرانه‌های کنترل واکنش Orion استفاده می‌کند که در کناره‌های ماژول سرویس قرار دارند و می‌توانند برای حرکت فضاپیما و کاهش پیشرانه خاموش و روشن شوند.

ناسا توضیح می دهد: “این موتورها در موقعیت های ثابت هستند و می توانند به صورت جداگانه در صورت نیاز برای حرکت فضاپیما در جهات مختلف یا چرخاندن آن در هر موقعیتی شلیک شوند. هر موتور حدود 50 پوند نیروی رانش ایجاد می کند.”

روز دوشنبه، 21 نوامبر، پس از پرواز اوریون در کنار ماه، 3715.7 پوند پیشران استفاده کرده بود. ناسا می گوید، روز چهارشنبه، 23 نوامبر، اوریون حدود 3971 پوند پیشران استفاده کرده بود.

ناسا خاطرنشان می کند: «بیش از 2000 پوند حاشیه نسبت به آنچه که برای استفاده در طول ماموریت برنامه ریزی شده است وجود دارد، که افزایشی حدود 74 پوندی نسبت به مقادیر مورد انتظار قبل از پرتاب است.

همچنین: بعد از عبور از ماه، آینده فضاپیمای آرتمیس I Orion ناسا چیست؟

به طور جداگانه، موشک سیستم پرتاب فضایی Artemis I (SLS) هفته گذشته 10 CubeSats کوچک را در Orion مستقر کرد. یکی از آن‌ها، BioSentinel، روز سه‌شنبه پرواز خود را در ماه کامل کرد. از آن برای مطالعه تأثیر تشعشعات فضایی بر مخمر استفاده می شود – یکی از Orion’s “مسافران بیولوژیکی“.

به گفته مریخ، ایده آزمایش مواد بیولوژیکی در آماده سازی سفر انسان در “ماموریت های دورتر و طولانی تر به مقاصدی مانند مریخ” است. ناسا است آزمایش دو سویه مخمر در فضای عمیق زیرا مخمر شباهت‌هایی با سلول‌های انسانی دارد و می‌خواهد دریابد که چگونه سلول‌های انسانی تحت تأثیر قرار گرفتن طولانی مدت در معرض تشعشعات در اعماق فضا قرار می‌گیرند.

ناسا خاطرنشان می کند: “اغلب آسیب DNA را می توان با فرآیندی که بین مخمر و انسان بسیار شبیه است، توسط سلول ها ترمیم کرد.”

یکی از سویه های مخمری که در فضا آزمایش می شود طبیعی است. دیگری انتخاب شد زیرا در ترمیم DNA خود مشکل دارد.

ناسا می‌گوید: «با مقایسه نحوه واکنش این دو سویه به محیط تشعشعات اعماق فضا، محققان در مورد خطرات سلامتی ناشی از اکتشاف طولانی‌مدت برای انسان‌ها اطلاعات بیشتری کسب خواهند کرد و می‌توانند استراتژی‌های آگاهانه‌ای برای کاهش آسیب‌های احتمالی ایجاد کنند.»


منبع: https://www.zdnet.com/article/artemis-mission-nasa-lost-contact-with-orion-spaceship-for-47-minutes/#ftag=RSSbaffb68