دوربین مدار بسته چیست؟ انواع دوربین مدار بسته؟ چه دوربینی بخرم؟

شاید روزی کمتر کسی فکر می کرد که دوربین مدار بسته، بدون کابل کشی و سیم کشی راه اندازی شود. اما به لطف تکنولوژی و اینترنت، امکان نصب دوربین های مداربسته شبکه ای فراهم آمده است. در این مدل از دوربین های مدار بسته، تصاویر در لحظه ضبط شده و با پهنای باند اینترنت به گیرنده مخابره می شوند .ضمناً این نوع از دوربین ها قابلیت زوم در فواصل دور را نیز دارند و در نوع خود دوربین مدار بسته جالبی محسوب می گردند.

ویدئو های آموزشی

عدم دسترسی به برق شهری و فضاهای کوچک برای نصب، از دلایل دیگر خاص بودن دوربین‌های مورد استفاده در این وسایل می‌باشند. دوربین مدار بسته PTZ یا گردان، دسته دیگر از دوربین ها بوده که از قابلیت چرخش بهره می برند. این نوع از دوربین ها برای فضاهای بزرگ و وسیع کاربرد گسترده ای دارند. استفاده در فروشگاه ها، اداره ها و منازل، از عمده ترین موارد کاربرد دوربین های مدار بسته مدل دام تلقی می گردد. برای ضبط تصاویر این نوع دوربین از یک دستگاه مخصوص با عنوان DVR استفاده می شود. به عبارت دیگر، دستگاه DVR، وظیفه ضبط تصاویر در سیستم دوربین های مدار بسته را بر عهده دارد.

از طریق آیفون تصویری منزلتان تصاویر دوربین های مدار بسته را ببینید!

در سیستم انالوگ اطلاعات به صورت سیگنال های آنالوگ برای دستگاه ضبط و پخش ارسال می شوند. در دوربین های دیجیتال اطلاعات تحت پروتکل های شبکه برای دستگاه مرکزی ارسال می شوند. سیم کشی آنها به این صورت است که می توان مانند دوربین های آنالوگ برای هر دوربین یک کابل مجزا کشید. روش دیگر این است که می توان از یک کابل استفاده کرد و کنار هر دوربین یک سوئیچ قرار داد.

  • در محوطه ها و خانه هایی که دارای حیاط های جلو و عقب هستند می توانند برای نظارت از دوربین های فضای باز و دوربین های مداربسته ویدئوبی مخصوص درب ها بهره مند شوند.
  • دوربین مدار بسته دارای لنز متغیر یا varifocal، از قابلیت تغییر در فاصله کانونی و تنظیم فوکوس برخوردار است.
  • این است که آنها یک مدار بسته هستند به این معنا که این سیستم از همه جهات محدود است.

آیا نمی دانید که برای محیط کارتان چه نوع دوربین مدار بسته ای خریداری کنید ؟! در این مقاله سعی کرده ایم انواع دوربین ها را به همراه مزایایشان برایتان شرح دهیم. این امر به این دلیل است که پوشش گنبد باعث می شود تا افراد برای دیدن كدام یك دوربین از كدام جهت به آن واقعاً دشوار باشند. این نوع دوربین مداربسته برای اریا سی سی تی وی نصب زیر سقف مناسب است و برعکس دوربین بولت نمی توان بر روی دیوار نصب کرد. یکی از رایج‌ترین کاربردهای دوربین مداربسته در سیستم نظارت و پایش تصویری شهری، روستایی و جاده‌ای است. در این سیستم‌ها، از انواع دوربین مداربسته تشخیص چهره، دوربین مداربسته پلاک خوان و دوربین مدار بسته راداری ثبت سرعت استفاده می‌شود.

دلایل اهمیت دوربین مدار بسته در زندگی امروز

این دوربین های مدار بسته همان دوربین های مدار بسته مینیاتوری هستند که جهت کنترل نامحسوس استفاده می شوند و قابلیت نصب در فضاهای کوچک مثل پریز برق و … دوربین های مدار بسته مینیاتوری یا همان mini camera، دوربین های کوچکی هستند که بیشتر بصورت مخفی استفاده می شوند و در فضاهایی که نیاز به کنترل نامحسوس است، کاربرد دارند. (Nvr(network video recording دستگاهی جهت ذخیره سازی تصاویر در دوربین های مدار بسته آی پی تحت وب می باشد. این سیستم نیز جهت ذخیره تصاویر بکار برده می شود با این تفاوت که صرفا جهت ذخیره تصاویر در دوربین های مدار بسته بوده و از سیستم کامپیوتر مستقل است.