ایلان ماسک جزئیات مربوط به ربات انسان نما تسلا را منتشر می کند


تسلا-انسان نما

تسلا

تسلا قرار است در اواخر سپتامبر از یک ربات انسان نمای جدید به نام Optimus رونمایی کند. گمانه زنی های زیادی در مورد استراتژی تسلا برای ورود به بازار روباتیک وجود دارد یک پست اخیر توسط رئیس ایلان ماسک، نور جدیدی می اندازد.

در این پست که در نشریه رسمی اداره فضای مجازی چین منتشر شد، ماسک به نکته ای که از زمان اعلام پروژه تسلا بات در سال 2021 بر آن تاکید داشت ادامه داد: اینکه تسلا، به دلیل سرمایه گذاری های عمده اش در رانندگی خودران، مسلماً بزرگترین شرکت رباتیک دنیا.

در حالی که برخی از بازیکنان بزرگ روباتیک مانند ABB ممکن است در این طبقه بندی استثنا قائل شوند، این یک نکته منصفانه است. تسلا نه تنها در زمینه نرم افزارهای زیربنای اتوماسیون (AI، شبکه های عصبی، موتورهای دیفرانسیل)، بلکه در زمینه سخت افزار (حسگرها، محرک ها) نیز کار می کند. تلاش‌های این شرکت بر روی ماشین‌هایی با چرخ متمرکز شده است، اما آیا واقعاً جهش دوری است که همین فناوری را در یک انسان‌نمای دوپا قرار دهیم؟ همین چند سال پیش احتمالاً پاسخ مثبت خواهد بود، این یک جهش بسیار بزرگ است. اما پیشرفت‌هایی که در یک دهه و نیم گذشته در تکرار راه رفتن دوپا انجام شده است، همراه با پیشرفت‌های کنترل‌کننده روباتیک از سوی شرکت‌هایی مانند Boston Dynamics، راه را برای کلاس جدیدی از روبات‌های انسان‌نما هموار کرده است.

شاید یک سوال مرتبط‌تر این باشد که چگونه یک ربات انسان‌نما در مدل کسب‌وکار تسلا قرار می‌گیرد و پاسخ آن چندان واضح نیست. ماسک در پست خود به وضوح تأکید می کند که ایده این است که در نهایت بازار مصرف را با رباتیک خانگی هدف قرار دهیم. اما ثابت شده است که این یک بازار بسیار مقرون به صرفه است، بازاری که به‌طور قابل ملاحظه‌ای خارج از چند استثناء قابل توجه رشد نکرده است (Robot’s Roomba که در میان آنها برجسته‌تر است). البته این بدان معنا نیست که بازار تکامل نخواهد یافت، و با خرید iRobot توسط آمازون، این یک شرط مطمئن است که ما شاهد بازاریابی زیادی در این راستا خواهیم بود.

اما این یک سفر بسیار دور از خلاء روبات تا یک ربات انسان نما است، و از نظر توسعه فناوری و هزینه تولید باید اتفاقات زیادی بیفتد تا این واقعیت عملی شود. به احتمال زیاد کاری که ماسک انجام می دهد این است که تسلا را به عنوان بخشی از مبارزه در دهه های آینده قرار دهد. اینکه آیا علاقه توسعه شرکت می‌تواند از چیزی که تقریباً مطمئناً پس از تبلیغات اخیر ناامید خواهد شد (روبات‌های انسان‌نما برای انجام انواع وظایف رایج در محیط‌های بدون ساختار آماده نیستند) باقی بماند یا خیر، باید دید.

اینجا یک گزیده ای از پست ماسک، برای Substack ترجمه شده است کانال پکن از زبان چینی:

خودروهای امروزی به طور فزاینده ای شبیه ربات های هوشمند و متصل به وب چرخ دار هستند. در واقع، علاوه بر خودروها، ربات‌های انسان‌نما نیز در حال تبدیل شدن به واقعیت هستند و تسلا یک ربات انسان‌نمای همه‌منظور (Tesla Bot) را در سال 2021 راه‌اندازی کرد. تسلا ربات نزدیک به قد و وزن یک بزرگسال است، می‌تواند حمل یا انتخاب کند اجسام سنگین را بالا ببرید، با قدم های کوچک سریع راه بروید و صفحه نمایش روی صورت آن یک رابط تعاملی برای ارتباط با مردم است. شاید تعجب کنید که چرا ما این ربات را با پا طراحی کردیم. زیرا جامعه بشری مبتنی بر تعامل یک انسان نمای دوپا با دو دست و ده انگشت است. بنابراین اگر می‌خواهیم رباتی با محیط خود سازگار شود و بتواند کاری را که انسان انجام می‌دهد انجام دهد، باید تقریباً به اندازه، شکل و توانایی‌های یک انسان باشد.

ربات های تسلا در ابتدا برای جایگزینی افراد در کارهای تکراری، خسته کننده و خطرناک قرار می گیرند. اما چشم انداز این است که آنها به میلیون ها خانوار خدماتی مانند پخت و پز، چمن زنی و مراقبت از سالمندان ارائه دهند.

دستیابی به این هدف مستلزم آن است که ربات ها به اندازه کافی باهوش باشند و ما توانایی تولید انبوه روبات ها را داشته باشیم. “ربات های چهار چرخ” ما – ماشین ها – نحوه سفر و حتی زندگی مردم را تغییر داده اند. روزی که مشکل خودروهای خودران (یعنی هوش مصنوعی در دنیای واقعی) را حل کنیم، می‌توانیم فناوری هوش مصنوعی را به ربات‌های انسان‌نما تعمیم دهیم که کاربرد بسیار گسترده‌تری نسبت به خودروها خواهند داشت.

ما قصد داریم اولین نمونه اولیه یک ربات انسان نما را در سال جاری به بازار عرضه کنیم و تمرکز خود را بر بهبود هوش آن ربات و حل مشکل تولید در مقیاس بزرگ قرار دهیم. پس از آن، با افزایش مقیاس تولید و کاهش هزینه ها، مفید بودن ربات های انسان نما سالانه افزایش می یابد. در آینده، یک ربات خانگی ممکن است ارزان تر از یک ماشین باشد. شاید در کمتر از یک دهه، مردم بتوانند یک ربات برای والدین خود به عنوان هدیه تولد بخرند.

می‌توان پیش‌بینی کرد که با قدرت روبات‌ها، دورانی از فراوانی کالاها و خدمات را ایجاد کنیم که در آن همه می‌توانند زندگی فراوانی داشته باشند. شاید تنها کمبودی که در آینده وجود خواهد داشت این باشد که خودمان را انسان بسازیم.


منبع: https://www.zdnet.com/article/elon-musk-drops-details-about-teslas-humanoid-robot/#ftag=RSSbaffb68