انواع دوربین مداربسته از نظر شکل ظاهریآپدیت 1401

از نظر ظاهر این دوربین های مدار بسته شبیه به لامپ هستند و می توانند از خود نور نیز تولید کنند. از نظر نوع فیلمبرداری دقیقا مانند دوربین های 360 تصاویر را ضبط می کنند. دوربین مداربسته لامپی به نوعی هم می تواند کارکردی مخفی داشته باشد و هم امکان ضبط 360 درجه را فراهم کند.

نگران کیفیت تصاویر دریافتی این دوربین‌ها به دلیل نویز موجود در کابل‌ها نباشید، دوربین‌های مدار بسته آنالوگ، با فشرده سازی تصاویر قبل از ارسال، کیفیت آنها را حفظ می‌کنند. قیمت و نصب دوربین مداربسته آنالوگ نسبت به بقیه کمتر است و تنوع گسترده ای در بازار دارد، همچنین سیستم ساده تری نسبت به بقیه دارد. اغلب دوربین ها در فضای داخلی و برخی دیگر در فضای بیرون نصب می شوند. از این رو باید کاملا با شرایط آب و هوایی و میزان رطوبت محل نصب هماهنگ باشند. در Data Sheet دوربین ها گستره دمایی مورد نیاز دوربین برای عملکرد مطلوب قابل مشاهده است.

دوربین داهوا HFW 1200 SP

این نوع از دوربین ها به دو شیوه آشکارسازی و تصویربرداری حرارتی کار می کنند در نتیجه با این تکنولوژی ها و این دوربین ها می توان یک شخص را از فاصله حدود ۱۸ متری تشخیص داد. کاربرد نظامی ،صنعتی ،کنترل ترافیک ،ارتباطات ویدیویی ،فضایی و تصویربرداری نامحسوس از جمله کاربردهای انواع دوربین مداربسته هستند. در ادامه به صورت کامل تر، سعی بر آن شده تا کاربردهای اصلی دوربین مداربسته را در اختیار شما قرار دهیم. استفاده از این نوع دوربین‌ها، بیشتر برای شرکت‌ها و مکان‌هایی که تعداد دوربین در آنها بالا خواهد بود، توصیه می‌شود، زیرا که باعث کاهش هزینه‌های کابل کشی، خواهد شد.

روند رشد دوربین های مدار بسته در سال 2021 از نگاه دوربین مارکت

تصاویر ضبط شده در دوربین مدار بسته به صورت آنالوگ به دستگاه DVR ارسال و پس از پردازش، به فرمت دیجیتال تبدیل می شود. این دوربین ها با نام های دیگری از جمله دوربین IP یا دوربین اینترنتی نیز شناخته می شوند. ساختار سیستمی این دوربین ها به گونه ای است که شما می توانید با تنظیم آدرس IP بر روی آن ها، از طریق شبکه یا اینترنت به صورت آنلاین تصاویر ارسال شده از دوربین های مداربسته را دریافت و مشاهده نمایید. این دوربین ها اولین نسل دوربین های مدار بسته و همچنین رایج ترین آن ها به حساب می آیند. دوربین های آنالوگ با توجه به قیمت کم، سیستم کوچک و نصب آسان یکی از انتخاب های کاربران خانگی و حتی کسب و کار های کوچک به شمار می روند. نصب دوربین مدار بسته علاوه بر حفظ امنیت و پیگیری هر گونه جرم، باعث می شود که سارقین و مجرمین از آن محل دوری کنند.

عنکبوت ها و دیگر حشرات به طور معمول به سمت گرمای LED های IR جذب می شوند و هرچه این نور گرمتر باشن این حشرات بیشتر جذب می شوند. این حشرات بر اثر تمایل به گرما بر روی لنز دوربین نشسته و باعث کاهش کیفیت تصویر می شوند. اما این مسئله کمتر در دوربین های EXIR دیده می شود زیرا ال ای دی های آن به صورت جداگانه از لنز قرار گرفته اند. همچنین برای مثال در مدل هایی مانند DS-2CD2342WD-I سطح کمتری برای اشغال توسط حشرات وجود دارد.

بسیاری از دوربین های مداربسته در بالانس رنگ سفید در تصویر اغلب دچار اشتباه می گردند، علی الخصوص اگر تصویر با یک رنگ غالب احاطه شده باشد و یا اینکه هیچ نور سفیدی با منبع طبیعی در محیط وجود نداشته باشد. در نتیجه منجر به ایجاد رنگ های غیر طبیعی و غیر واقعی در تصویر می گردد. اگر نظارت و کنترل محلی شبیه حیاط خانه، مدرسه، وغیره را بر عهده دارید، که می­خواهید هشدارها زمانی فعال شود که کسی از روی دیوار وارد خانه می­شود، استفاده از قابلیت تشخیص نفوذ کارآمد نخواهد بود. شما می­خواهید گذر افراد از روی دیوار مشخص شود، اما همانطور که اریا سی سی تی وی در تصویر مشاهده می­کنید، اگر از قابلیت تشخیص نفوذ Intrusion Detection استفاده کنید ممکن است رفت و آمد افراد در داخل حیاط یا محوطه­ی مورد نظر هم باعث فعالیت هشدارها شوند. برای جلوگیری از این وضعیت و بهره مندی بهتر از دوربین و امکانات آن، پیشنهاد می­شود از قابلیت عبور از خط Line Crossing استفاده کنید. حتما تا به حال دیده اید پارکینگ هایی که برای ورود به آن با خودرو توسط دوربین مدار بسته از پلاک شما عکسبرداری میشود ، از شما خواسته میشود که چراغ های ماشین را خاموش کنید یا این موضوع روی تابلویی در گوشه کنار حتما نصب شده .

  • با یک دوربین PTZ (Pan Tilt & Zoom)‌، تیم امنیتی شما می‌توانند کنترل کاملی بر روی موارد ضبط شده داشته باشند.
  • طبیعتا در حالت عادی اولین موضوع در انتخاب دوربین مداربسته مورد نیاز شما همین مورد است اما عموامل دیگری هستند کی می توانند برتری یک دوربین را نسبت به دوربین مداربسته دیگر رقم بزنند.
  • دوربین‌های مداربسته را می‌توان از نظر کاربری، ساختار و فنی به صورت زیر تقسیم بندی نمود.
  • تیم امنیتی کنترل کاملی بر ضبط دارند و می توانند در شرایط زندگی واکنش نشان دهند.
  • محل قرار گیری دوربین باید به گونه ای باشد که در صورت نیاز، چهره افراد به خوبی توسط دوربین پوشش داده شود.