آرتمیس: فضاپیمای Orion با سوختن تصحیح مسیر اول قدم بعدی را به سمت ماه برمی‌دارد


orion-interior-view-fd1-1024x576.png

نمایی از داخل کپسول آرتمیس I Orion.

تصویر: تلویزیون ناسا

شاید آرتمیس اول فضاپیمای اوریون را در راه خود به ماه فرستاده باشد، اما کار سخت برای ناسا هنوز تمام نشده است. پس از پرتاب در اوایل صبح روز چهارشنبه با سیستم پرتاب فضایی ناسا، فضاپیمای اوریون اکنون اولین سوخت اصلاح مسیر خود را برای به حرکت درآوردن آن به سمت ماه برای ماموریت 25.5 روزه خود در اطراف سطح ماه تکمیل کرده است.

Orion چند ساعت پس از بلند شدن از مرحله فوقانی SLS جدا شد و شروع به سوختگی تزریقی 18 دقیقه ای از طریق ماه کرد که آن را به سمت ماه پیش برد. پس از جدا شدن، با ماژول خدمات آژانس فضایی اروپا (ESA) شروع به پرواز کرد.

در ساعت 9:32 صبح چهارشنبه، 16 نوامبر، کنترل‌کننده‌های پرواز در مرکز کنترل ماموریت در مرکز فضایی جانسون ناسا در هیوستون، اولین سوختگی تصحیح مسیر خروجی را با استفاده از ماژول خدمات ESA انجام دادند.

ناسا در یک پست وبلاگی خاطرنشان می کند: “سوختگی موتور اصلی جبار را برای اولین بار آزمایش کرد و مسیر فضاپیما را به سمت ماه تنظیم کرد.”

همچنین: آرتمیس چیست؟ هر آنچه که باید در مورد ماموریت ماه جدید ناسا بدانید

ماموریت کنترل قصد دارد چندین سوخت اصلاح مسیر دیگر را در سفر انجام دهد. ناسا قصد دارد روز پنجشنبه با استفاده از رانشگرهای کمکی، یک مسیر خروجی دوم را بسوزاند. اینها برای اکثر سوختگی های تصحیح مسیر استفاده خواهند شد.

سایر محموله های SLS گنجانده شده است 10 دستگاه CubeSats کوچک برای تحقیقات متمرکز بر ماه، خورشید، سیارک نزدیک به زمین و زمین.

به گفته ناسا، این CubeSat ها توسط تایمر از یک آداپتور متصل به مرحله بالایی SLS مستقر شدند.

کنترل‌کننده‌های پرواز در هیوستون همچنین آزمایش‌هایی را برای تأیید اینکه چهار بال آرایه خورشیدی جبار مطابق مدل‌ها و شبیه‌سازی‌هایی که ناسا برای طراحی بال‌ها استفاده کرد، انجام دادند. ناسا این را با شلیک پیشرانه های سیستم کنترل واکنش Orion آزمایش کرد. می‌خواهد ببیند بال‌های آرایه خورشیدی چگونه به آن توالی شلیک خاص واکنش نشان می‌دهند.

ویژگی SLS و Orion a ترکیبی از 55 موتور و موتور برای راندن اوریون از سکوی پرتاب، دور ماه و بازگشت به زمین.

ناسا نیز کالیبره شد سیستم ناوبری نوری و تصاویر را با استفاده از فضاپیما جمع آوری کرد دوربین ها.

آرتمیس اول اولین ماموریت از چندین ماموریت آرتمیس است که در دهه آینده برنامه ریزی شده است. آرتمیس یک ماموریت بدون خدمه است که به اطلاع رسانی ماموریت های آتی آرتمیس با خدمه برای اکتشاف طولانی مدت در اعماق فضا کمک می کند.


منبع: https://www.zdnet.com/article/artemis-orion-spacecraft-takes-next-step-towards-the-moon-with-first-course-correction-burn/#ftag=RSSbaffb68